Tag "Успение на Пресвета Богородица"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Во Струмица прославен Денот на болните

Светскиот ден на болни во Струмица е прославен со света архиерејска Литургија, која ја служеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во недела 12 февруари 2023 година во Катедралата „Успение на

Вести Македонија

Моштите на свети Иван Павле II ќе бидат изложени во струмичката катедрала

На 22 октомври, ден кога Црквата го чествува Свети Иван Павле II во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица ќе бидат изложени неговите мошти веднаш по Утринската молитва

Вести Македонија

Епископот Стојанов го воведе во служба новиот катедрален парох

За време на светата архиерејска Литургија, на 28 август 2022 година, на празникот Успение на Пресвета Богородица, која бискупот Стојанов ја служеше во Катедралната црква во Струмица го воведе во

Вести Македонија

Прославен паторниот празник на Катедралната црква во Струмица

На празникот Успение на Пресвета Богородица, 28 август 2022 година, патронот на Струмичко – скопската епрахија и Катедралната црква во Струмица, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко

Вести Македонија

Најава: По повод Голема Богородица епископот Стојанов ќе служи во Струмица и Нова Маала

По повод празникот Успение на Пресвета Богородица Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, Н.В.П. монс. Киро Стојанов ќе служи Света Архиерејска Литургија во недела 28 август во Катедралната црква „Успение

Вести Македонија

Прва Света Причест во парохијата „Успение на Пресвета Богородица’’ во Нова Маала

Во недела на Духовден. 12 јуни 2022 година, во парохиската црква во Нова Маала четири деца за прв пат го примија Исуса во нивните животи. За подготовка на децата се

Вера Духовност

За Празникот Успение на Пресвета Богородица

Навлегувајќи во суштината на денешниот празник Успение на Пресвета Богородица да се посветиме денес на нашата небесна Мајка и да не се притеснуваме за да се помолиме на неа за

Вера Духовност

Ковчегот на Заветот и Успение на Пресвета Богородица

Дева Марија, Новиот ковчег на заветот, достојно е пренесена во живеалиштето на Севишниот.

Ватикан Вести

Папата: Најдобрата молитва е отвореноста кон Божјата волја

Во пресрет на празникот Успението на Пресвета Богородица, папата Фрањо ги покани верниците во молитвеното училиште на Пресвета Богородица.