Tag "Уганда"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата моли за младите ученици убиени во нападот во Уганда и повика на мир во Украина

Папата Фрањо се моли за учениците убиени во „брутален напад“ во училиште во Уганда. Најмалку 41 лице го загуби животот. Напаѓачите наводно побегнале во соседната Демократска Република Конго

Вести Свет

Убиен католички свештеник во Уганда

Во Уганда на 18 август навечер ладнокрвно е убиен католички свештеник дон Јосефат Касамбула од бискупијата Кијинда-Митјана, известува агенцијата Фидес.

Вести Свет

Приходот од продадениот мотор на Папата оди за децата сираци во Уганда

Белиот Харли Дејвидсон на Папата на аукција во англискиот град Стафор е продаден за 56.000 евра, а средствата ќе бидат наменети за дом за сираци во Уганда

Ватикан

Папата се сретна со младите од Уганда

Светиот Отец во саботата на 28 ноември се сретна со младите од Уганда, поттикувајќи ги негативните искуства, со помош од Исус Христос, да ги претворат во позитивни.

Ватикан

Папата: Бог не сака да се сокриваат гревовите

Свештеничката и монашката верност се покажува во барањето прошка за направените гревови, а тоа значи во несокривањето на сопствените гревови

Ватикан

Папата го посети домот за сиромашни и болни во Уганда

Папата Фрањо на 28 ноември во Уганда го посети „Домот на милосрдието“  во кој што чесните сестри од монашката заедница Добриот Самарјанин се грижат за болни, сиромашни и луѓе со

Ватикан

Папата до катехистите: Бидете учители, но пред сè сведоци

Вашата порака толку повеќе ќе се вкорени колку што вие ќе бидете не само учители, туку и сведоци. Кога задачите изгледаат премногу тешки, средствата премногу малку,

Ватикан

Световните задоволства не даваат долготраен мир

Световните задоволства и овоземската моќ не даваат долготраен мир и среќа, туку верноста на Бог, чесноста и непорочен живот – рече Светиот Отец

Ватикан

Папата ги нарече угандските маченици национални херои

Папата Фрањо вчера го заврши првиот дел од посетата на Африка, упатувајќи се во попладневните часови од Кенија за Уганда. По слетувањето во втората земја од трите кои ќе ги

Ватикан

О. Ломбарди: Папата оди во Африка како гласник на мирот и помирувањето

Папа Фрањо доаѓа во Африка како гласник на мирот и помирувањето – рече о. Федерико Ломбарди за време на брифингот за престојното патување на Светиот Отец