Tag "Струмица"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Вечер со Богородица и семејствата

Во дворот на парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица во сабота 25 јуни 2022 година со почеток во 20.15 часот ќе се одржи настанот „Вечер со Богородица и

Вести Македонија

Епископот Стојанов во Струмица служеше Воскресна света Литургија

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, 24 април 2022 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение

Вести Македонија

Деканска посета во Радово

Со света Литургија и посета на парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово на празникот Благовештение, 7 април 2022 година завршија деканските посети во Струмичко – скопската епархија. На светата Литургија

Вести Македонија

Деканска посета во Катедралната црква “Успение на Пресвета Богородица”

Во недела 20 март 2022 година, во склоп на Синодалниот од и деканската посета, во Катедралата се служеше во 09.30 часот Света Литургија која ја предводеше протојереј ставрофор отец д-р

Вести Македонија

Во Струмица прославен Светскиот ден на болните

По повод Светскиот ден на болните во Струмичката катедрала епископот Стојанов служеше света Литургија

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов во Струмица ќе служи света архиерејска Литургија по повод Светскиот ден на болни

Епископот Стојанов во Струмичката катедрала ќе служи света Литургија по повод Светскиот ден на болните, а од 10 до 12 февруари во парохијата ќе се моли тродневница во чест на

Вести Македонија

Епископот Стојанов ќе ги предаде моштите на Свети Иван Павле II на Струмичката катедрала

Во недела 13 февруари 2022 година за време на светата архиерејска Литургија епископот Стојанов ќе ги предаде моштите на свети Иван Павле II на Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“

Вести Македонија

Владиката Стојанов го подели богојавленскиот благослов на студиото на Радио Марија

Веднаш по завршувањето на светата архиерејска Литургија која епископот Стојанов ја служеше на 19 јанауари 2022 година по повод празникот Богојавление во парохиската Црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во

Вести Македонија

Подарок за епископот Стојанов од Црковниот одбор и парохиската заедница „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица

На крајот од Светата архиерејска Литурија на празникот Богојавление, 19 јанаури 2022 година, која епископот Стојанов ја служеше во парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица

Вести Македонија

Епископот Стојанов на Богојавление служеше во Струмица

На празникот Богојоваление – Водици, 19 јануари 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Раѓање на свети Иван