Tag "сиромаштија"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Свети Фрањо од Асизи

Свети Фрањо е роден во Асизи во 1182 година, син на Пиетро Бернардоне и госпоѓа Пика, богати трговци. Неговото раѓање било опкружено со мистериозни околности:

Вера Сведоштва

Свети Фрањо од Асизи

Еден ден наоѓајќи се во црквата „Света Марија од Ангелите“, за време на светата Миса ги слушнал овие

Вести Свет

300 милиони африкански деца живеат во екстремна сиромаштија

Децата ја плаќаат највисоката цена од кризите во светот, претежно во Африка.

Вести Свет

Апсолутното сиромаштво се почесто меѓу младите

По повод Меѓународниот ден на борба против сиромаштвото, Италијанскиот Каритас објави извештај насловен Поврзани контејнери.

Ватикан

Папата во Мексико: Известувања и коментари во медиумите

„Фрањо, брате, ти си Мексиканец!“, Се пее во песната која го придружува Папата по патот од моментот на неговото пристигнување во Мексико, пишува CNN.

Ватикан

Папата: Војната може да се победи само со невојување

„Има само еден начин да се победи војната: со невојување“. Ова го истакна папата Фрањо во директната врска со радиото на парохијата „Богородица Кармeлска“

Ватикан

Папата го отвoри 20. Генерално собрание на Каритас Интернационалис

Со свечена литургија во базиликата Свети Петар папата Фрањо го отвори 20 Генерално собрание на Каритас интернационалис, која се одржува од 12 до 17 мај во Рим на тема: „Само