Tag "Светски ден на мигранти и бегалци"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Видео за Светскиот ден на мигранти и бегалци

Светиот Престол во четврток 5 август објави видео по повод 107. Светски ден на мигранти и бегалци, кој се слави на 26 септември, повикувајќи на поголема посветеност кон овие групи

Ватикан Вести

Објавена темата за следниот Светски ден на мигранти и бегалци

Канцеларијата за печат при Светиот Престол го објави насловот што папата Фрањо го избра за пораката по повод 107. Светски ден на мигранти и бегалци. Во соопштението се појаснува дека

Ватикан Вести

Папата благослови споменик на тема мигранти

„Гостољубивоста не заборавајте ја, бидејќи преку неа некои, и не знаејќи, им укажаа гостопримство на ангели! (Евреите 13,2) е темата на скулптурата на канадскиот уметник Тимоти Шмалц. Сакав уметничко дело,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Не можеме да останеме рамнодушни пред сиромаштвото на многумина

По повод Светскиот ден на мигранти и бегалци папата Фрањо служеше света Литургија на плоштадот Свети Петар. Да го љубиш својот ближен значи да станеш ближен на сите патници кои

Ватикан Вести

Папата служеше Литургија со мигрантите

Ова година сакав да го славам Светскиот ден на мигрантите и бегалците со света Литургија

Ватикан Вести

Кардинал Турксон за Светскиот ден на мигранти и бегалци

На 15 јануари Црквата го слави 103 Светски ден на мигранти и бегалци, а неговата тема оваа година

Ватикан Вести

Папата повика на заштита на малолетните мигранти

После пладневниот наговор во недела 15 јануари 2017 година Светиот Отец упати апел за подобар третман на