Tag "претседател"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го прими во аудиенција претседателот на Словачка

Папата Фрањо на 14 декември 2018 година го прими во аудиенција претседателот на Република Словачка, Андреј Киска, кој потоа се сретна со државниот секретар, кардинал Пиетро Паролин и секретарот за

Вести Македонија

Претседателот Иванов оствари средба со надбискупот Галагер, секретар за односи со државите на Светиот Престол

Во рамки на учеството на 73. Генералното Собрание на ОН, македонскиот претседател Ѓорге Иванов на 25 септември 2018 година одржа билатерална средба надбискуп Пол Ричард Галагер, секретар за односи со

Ватикан Вести

Папата именува претседатели пратеници за синодата за млади

На 14 јулу 2018 година папата Фрањо ги именува претседателите пратеници за Епископската синода за млади, која ќе се одржи од 3-28 октомври оваа година во Рим и тоа на

Вести Свет

Русија: Писмо на католичките епископи до Владимир Путин

Католичките бискупи во Русија го поздравија реизборот на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација со писмо потпишано од претседателот на епископска конференција монсињор Клеменс Пикел, епископ на Саратов.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов подари монографија за Света Мајка Тереза на претседателот Иванов

На 16 февруари 2017 Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан Вести

Кардинал Паролин му честиташе на новиот американски претседател

Доналд Трамп е избран за 45. по ред претседател на Соединетите Американски Држави. По тој повод Папскиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин даде изјава за медиумите.

Ватикан

Папата ќе биде примен во Белата куќа

Американскиот претседател Барак Обама ќе го прими папата Фрањо во Белата куќа на 23 септември.