Tag "Појас Газа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Палестина и Израел да бидат две слободни држави и во добри односи

На крајот од Генералната аудиенција, Папата уште еднаш повика за мир на Блискиот Исток, Украина и Мјанмар и потсети дека војната е пораз во кој најмногу добиваат производителите на оружје.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги прими семејствата на израелските заложници

Папата Фрањо во понеделник 8 април 2024 година во Ватикан прими делегација од роднини на лицата кои Хамас ги киднапираше на 7 октомври минатата година и со нив разговараше околу

Вести Свет

Кардиналот Пизабала предупредува за глад во Светата Земја

Во интервју за италијанската телевизија ТВ2000, латинскиот патријарх на Ерусалим, кардиналот Пјербатиста Пицабала, предупреди дека сега за прв пат во Светата Земја се јавува проблемот со гладот, пренесува Kathpress во

Ватикан Вести

Папата повторно упати апел за прекин на конфликтот во Појасот Газа

„Не за оружјето, да за мирот“, рече папата Фрањо, обновувајќи го својот апел за итен прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на заложниците.

Ватикан Вести

Папата Фрањо повторно упати апел за мир меѓу завојуваните страни

Повикувајќи на акција и молитва за сите народи кои ги трпат последиците од војната, папата Фрањо во среда, 8 ноември 2023 година, на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот

Ватикан Вести

Папата Фрањо апелираше за мир помеѓу Израелците и Палестинците

Папата Фрањо со голема загриженост го следи насилството во Светата Земја и ги повикува одговорните да ја прекинат вревата на оружјето и да тргнат по патот на мирот, со помош

Свет

Млади од Газа на Светскиот ден на млади во Краков

Меѓу учесниците на следниот Светски ден на млади, кој ќе се одржи од 25 до 31 јули во Краков, ќе бидат присутни и млади од Газа. Тоа го потврди за