Tag "пост"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Желбата за моќ нѐ прави робови

Во своето пладневно обраќање во Првата недела од Великиот пост, папата Фрањо се осврна на пасус од Евангелието што зборува за искушението на Исус во пустината; ѓаволот понекогаш се прикажува

Ватикан Вести

Кардиналите Кох и Ајусо Гишо се придружуваат на повикот на Папата на молитвата за мир

Кардиналите Кох и Ајусо го коментираа значењето на 2 март, Пепелница, кој Папата го прогласи за ден на пост и молитви за мир. Двајцата кардинали потсетија на важноста на молитвата

Вести Македонија

Бискупот Стојанов повика на пост и молитва за мир во Украина

По повод актуелните случувања во Украина, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх го повика свештенството, монаштвото и верниот народ на молитва, пост и солидарност.

Ватикан Вести

Папата повика на молитва и пост за Украина

Царицата на мирот нека го спаси светот од лудилото на војната – повика Папата на крајот од Генералната аудиенција во среда 23 февруари 2022 година и ги поттикна, особено верниците,

Ватикан Вести

Светиот Престол: Христијаните и муслиманите нека бидат сведоци на надежта

Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог по повод месецот за пост на мулсиманите ги изрази своите желби овој „месец да биде богат со божествени благослови и духовен раст“.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Христијанскиот живот е борба против злиот

„Целото Христово служење, во многуте објави, е борба против злото“. Ова го истакна папата Фрањо за време на говорот пред молитвата Ангел Господов на 21 февруари 2021 година, потсетувајќи на

Вести Македонија

Радио Марија: Духовно поклонение „Твојот народ на пат“

Светското семејство на Радио Марија ја поттикна иницијативата „Твојот народ на пат“ сакајќи да испрати силна порака во 2021 година вдахновена од повикот на Богородица за пост, молитва и правење

Вера Сведоштва

Свети Антониј Велики

Живееше во осаменост во пустината но не беше сам

Вести Македонија

Ден на молитва, пост и милосрдни дела

На 14 мај, Движењето на Фоколарите од Македонија се приклучи на иницијативата која ја најави папа Фрањо: Ден на молитва, пост и милосрдни дела за да го молиме Бог да

Вера Духовност Колумни

За Божиќниот пост (Аудио)

Денес имаме прекрасна тема, имено Божиќниот пост кој започнува токму денес, 28 ноември, а завршува со причестувањето на Телото и Крвта Христови на празникот Рождество Христово.