Tag "патријарх Вартоломеј"

Врати се на почетна
Вести Свет

Патријархот Вартоломеј искажа солидарност со католиците по нападот во Истанбул

Во телефонски разговор со Апостолскиот викар од Истанбул, вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј ја изрази својата близина со католиците во Турција погодени од нападот на црквата Света Марија Драперис во Истанбул.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до патријархот Вартоломеј: Работиме заедно во соочувањето со денешните предизвици

Во писмото до „драгиот брат“ по повод 30 годишнината од изборот за екуменски цариградски патријарх, папата Фрањо ги спомна длабоките врски развиени во годините на неговото папство и поттикна да

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј: Сите безрезевно треба да се вакцинираат

Почесниот поглавар на светското православие, цариградскиот екуменски патријарх Вартоломеј I стравот од вакцинирање го оцени неразумен и апсурден, пренесува агенцијата Kathpress.

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј прими вакцина против коронавирусот

Патријархот Вартоломеј I. при неговото вакцинирање во клиника во Истанбул уште еднаш повика на вакцинација

Ватикан

Папата и патријархот Вартоломеј: пораки за меѓухристијанскиот симпозиум

Светиот Отец му испрати порака на кардиналот Курт Кох, претседател на Папскиот совет за промовирање на единство на христијаните, по повод XIV. Меѓухристијански симпозиум на православни и католички теолози

Ватикан

Трагедијата на бегалците е криза на хуманоста

Папата Фрањо, екуменскиот патријарх Вартоломеј и архиепископот на Атина и на цела Грција Јероним потпишаа заедничка декларација по посетата на бегалскиот камп Морија.