Tag "Париз"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во пораката до надбискупот на Париз: Верниците се градители на новото човештво

По повод празникот Успение на Пресвета Богородица, папата Фрањо испрати порака до надбискупот на Париз монс. Михел Опетит и до сите верници, повикувајќи ги да бидат градители на новото човештво

Ватикан Вести

Папата преку Твитер повика на молитва за напуштените болни

Во Твитер пораката на папата Фрањо на 10 јули 2019 година, која ја објави на Твитер профилот @Pontifex повторно истакнува дека некое општество е хумано, ако го штити секој живот,

Ватикан Вести

Папата до парискиот надбискуп: Нотр Дам повторно нека биде знак на вера

Во пораката до парискиот надбискуп Мишел Аупетит папата Фрањо изрази близина и ја загарантира својата молитва по повод големиот пожар кој ја уништи катедралата Нотр Дам, тој „национален симбол“, омилен

Вести Свет

Пет факти за катедралата „Нотр Дам“

Пламенот се појави недолго откако вратата на катедралата се затворила за посетители така што сите биле еваукирани на сигурно, иако целиот кров се сруши во црквата.

Вести Свет

Изјава на Француските епископи за пожарот во Нотр Дам

Светот го обиколија страшни слики од пожарот, кој во понеделник 15 април 2019 година ја зафатија катедралата Нотр Дам во Париз, еден од најважните симболи на европското христијанство.

Ватикан Вести

Со „шок и тага“ Ватикан ја прими веста за пожарот во Нотр Дам

Светиот Престол со „шок и тага“ ја прими веста за катастрофалниот пожар на катедралата Нотр Дам во Париз,

Вести Македонија

Свештеници од епархијата „Свети Владимир Велики“ – Париз во посета на Македонија

Во понеделник 20 јуни 2018 година група свештеници од Украинската источно католичка епархија „Свети Владимир Велики“ со седиште во Париз,

Вести Свет

Марш за живот во Париз

За време на викендот во Париз се одржа голем марш за живот. Според извештајот на “Breitbart”,

Вера Сведоштва

Свети Дионисиј Аеропагит

Според традицијата, бил првиот владика на Париз, испратен во Галија од папата Фабијан во 250 година

Ватикан Вести

Папата со порака до учесниците на „Марш за живот“ во Париз

Папата Фрањо срдечно ги поздравува учесниците на „Марш за живот“ кој во недела на 22 јануари 2017