Tag "Папска светска молитвена мрежа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

(ВИДЕО) Папата: Да го запреме ужасот на мачењето, човечкото достоинство треба да биде над сѐ

Видео пораката на папата Фрањо со молитвена накана за јуни 2023 година е посветена на жртвите на од мачење, токму во месецот во кој се одбележува Меѓународниот ден на Обединетите

Ватикан Вести

Молитвената накана на папата Фрањо за јуни посветена на семејството

Семејството е во центарот на видеото на Папата со молитвена накана за јуни, подготвено од Папската светската молитвена мрежа. Папата Фрањо потсетува на претстојната Светска средба на семејствата во Рим

Ватикан Вести

Молитвената накана на Папата за април е посветена на здравствените работници

Молитвената накана на Папата за април 2022 година, објавена од Папската светската молитвена мрежа преку видео порака, е посветена на здравствените работници кои беа во првите редови во борбата против

Вести Свет

Светиот Престол повикува да се заштитат жртвите на трговија со луѓе

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ја потврди итната потреба од поефикасни системи за заштита на жртвите на трговија со луѓе, во

Вести Македонија

Литургија на Словото со бискупот Стојанов по повод Светскиот ден на Богопосветениот живот

По повод Денот на Богопосветениот живот, кој во Црквата се слави секоја година на празникот Сретение Господово (2 февруари/15 февруари), Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. Киро

Ватикан Вести

Молитвена накана на Светиот Отец во февруари е за Богопосветени жени и монахињи

Што е Црквата без богопосветени жени и монахињи? Без нив Црквата не може да се разбере, истакнува Папата во видео пораката во која ја споделува молитвената накана за февруари 2022

Ватикан Вести

Молитвена накана на папата Фрањо за месец декември

Во молитвената накана за месец декември 2018 година папата Фрањо повикува на молитва за сите оние кои се во служба на пренесување на верата, како би го следеле Исусовиот пример.