Tag "Олимписки игри"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Дали свети Павле гледал Олимписки игри

Научниците веруваат дека Свети Павле можеби присуствувал на Истмиските игри, атлетско натпреварување кое се одржувало Коринт, кои наликуваат на Олимписките игри.

Вести Свет

Со помош на чудотворниот медалјон до олимписко злато

Филипинските католички бискупи и честитаа на Хидилин Дијаз, дигачка на тегови, не само на првиот златен медал за Филипините досега, туку и на сведоштво за нејзината посветеност кон Пресвета Богородица.

Ватикан Вести

Токио 2020 година: Промена на олимпиското мото во стилот на Fratelli tutti

Летните олимписки игри во Токио 2020 година ќе „започнат во знакот на солидарност предложен од енцикликата Fratelli tutti од папата Фрањо“. Ова го изјави Атлетика Ватикана, коментирајќи го официјалното ратификување

Вера Сведоштва

Католикиња го запали олимпискиот пламен на Зимските олимписки игри

Златната јужнокорејска лизгачка Ким Јунa секоја прилика ја користи за сведочење на верата во Христос!

Ватикан

Папата Фрањо: Да се заштити спортот од корупција и комерцијална експлоатација

Спортот треба да биде заштитен од „манипулации” и од „комерцијална експлоатација” и да се зачува неговиот автентичен дух и во него да се учествува „радосно и несебично”.

Сведоштва

Усаин Болд: Најбрзиот човек на светот и чудотворниот медалјон

Златни медали на три Олимпијади, тоа е Усаин Болд, најбрзиот човек на светот, кој на неговите натпревари носи ланче со чудотворен медалјон. Врвниот спортист исто така јавнo го прави знакот

Ватикан

Папата со порака до екипата на бегалци на Олимписките игри

Папата Фрањо испрати писмо до бегалската екипа, која учествува на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, посакуавјќи им успех во натпреварувањето. Обраќајки се со име до секој од претставниците