Tag "Македонија"

Врати се на почетна
Свет

Почина поранешниот апостолски нунциј во Македонија монс. Јануш Болонек

На 2 март се пресели во домот Господов поранешниот апостолски нунциј во Република Македонија монсињор Јануш Болонек.

Македонија

Eдна година од постоењето на Радио Марија Македонија

На празникот Безгрешно зачнување на Пресвета Богородица во вторникот 8 декември 2015 во Скопје се одбележа првиот роденден на Радио Марија Македонија.

Македонија

Млади од Македонија на формација за аниматори „Млади за младите“ во Сараево

На 27 ноември 2015 во утринските часови осум млади од Скопската бискупија и Апостолскиот егзархат во Македонија отпатуваа во Сараево на формација за аниматори „Млади за младите“

Ватикан

Папата го прими претседателот Иванов

Папата Фрањо во сабота 31 окотмври 2015 година во Апостолската палата го прими претседателот на Република Македонија Георге Иванов, кој потоа се сретна со ватиканскиот државен секретар

Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија за Татковината

Во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, празникот Мала Богородица според Грегоријанскот календар, 8 септември 2015 година, бискупот Стојанов служеше Света Литургија за Татковината.

Македонија

Македонската група во близина на Папата: „Свети оче дојдете во Македонија“ (ВИДЕО)

Македонската група поклоници во Сараево присуствуваше на света Литургија со Светиот Отец на стадионот Кошево на која имаше повеќе од 70.000 верници.

Македонија

Македонија со Папата во Сараево

Стотина верници од Македонија на 6 јуни 2015 година присуствуваа на стадионот Кошево во Сараево, каде Светиот Отец служеше света Литургија пред повеќе од 70 илјади верници.

Македонија

Македонија е со Папата во Сараево

Два автобуса со околу 100 верници од Македонија во раните утрински часови во петок 5 јуни се упатија кон Сараево на средба со Светиот Отец, кој на 6 јуни престојува

Македонија

Македонската делегација ќе биде примена од папата Фрањо

По повод чествувањето на Свети Кирил и Методиј во Рим престојува црковна и државна делегација од Македонија. Во црковната делегација од Католичката црква во Македонија е присутен о. д-р Зоран

Македонија Свет

Радово: Молитва за мир во Македонија

Во недела 17 мај во парохиската црква „Свети Пророк Илија“ во Радово, на молебенот до Пресвета Богородица се молеше за мир во Македонија. Побожноста, посветена за мир беше пропратена со