Tag "Лезбос"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Лезбос: Да го запреме овој бродолом на цивилизацијата

На вториот ден од својата апостолска посета на Грција, во неделата на 5 декември папата Фрањо го посети островот Лезбос и тамошниот центар за прифаќање и идентификација. Да не дозволиме

Вести Свет

Каритас Европа: Треба веднаш да се помогне на бегалците кои беа сместени во кампот Морија

По пожарот кој во целост го уништи бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос ситуацијата за 12.000 бегалци е неиздржлива. Голем број луѓе лутаат на островот во потрага за нов

Ватикан Вести

Папа: Сите сме одговорни за животот на ближниот, Бог од нас ќе бара сметка

Папата Фрањо во Ватикан се сретна со бегалците кои неодамна од островот Лезбос дојдоа во Рим, обраќајќи им се забележа дека поради неправда многу мигранти се присилени да ја напуштат

Ватикан Вести

Папата дарува 100.000 евра за Грчкиот Каритас

Во име на папата Фрањо кардинал Крејевски донира 100.000 евра за потребите на миграните на островот Лезбос

Ватикан Вести

Папата донира за жителите на островoт Лезбос погодени од земјотресот

Папата Фрањо дарува 50.000 евра за жртвите од земјотресот, кој на 12 јуни го погоди југот на грчкиот

Ватикан

Папата се осврна на посетата на бегалците

„Видов многу болка“ – рече папата Фрањо по молитвата Небесна царице на плоштадот Свети Петар, ооврнувајќи се на посетата на бегалците на грчкиот остров Лезбос.

Ватикан

Конференција за новинарите на враќањето од Лезбос

„Премногу тензично патување“, беа првите зборови на папата Фрањо пред новинарите за време на прес-конференцијата во авионот, на враќање од грчкиот остров Лезбос.

Ватикан

Папата Фрањо: Сите сме мигранти

„Покажете дека во оваа земја, лулка на цивилизацијата, сѐуште пулсира срцето на една хуманост, способна да ги препознава браќата, која сака да изгради мостови

Ватикан

Трагедијата на бегалците е криза на хуманоста

Папата Фрањо, екуменскиот патријарх Вартоломеј и архиепископот на Атина и на цела Грција Јероним потпишаа заедничка декларација по посетата на бегалскиот камп Морија.

Ватикан

Папата се враќа во Рим со 12 бегалци од Сирија

Во знак на гостопримството кон бегалците, папата Фрањо на враќање за Рим ќе го придружуваат три бегалски семејства од Сирија, вкупно 12 лица, од кои 6 се малолетни.