Tag "коронавирус"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Во Скопската катедрала бискупот Стојанов служеше света Литургија за починатите од КОВИД – 19

На 26 март 2021 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов во Катедралната црка „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје служеше света Литургија за починатите од КОВИД-19,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе служи света Литургија за починатите од пандемијата

Согласно иницијативата на Европска Епископска Конференција денес, 26 март 2021 година, со почеток во 18.00 часот Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во

Вера Сведоштва

Португалски свештеник и некогашен медицински техничар се врати во болницата

После една деценија отсуство, свештеникот отец Рубен Фигуеиредо се врати во здравствената заштита. Сега волонтира за да им пружи медицинска и духовна помош на заболените од коронавирусот.

Ватикан Вести

Папата ги повика Бразилците да се обединат во борбата против пандемијата

Во пораката по повод акцијата во постот на Бразилската бискупска конференција против потрошувачката и себичноста, објавена на 17 февруари, папата Фрањо го повика бразилскиот народ на единство и соработка во

Вера Сведоштва

Што им советуваше Падре Пио на исплашените верници за време на пандемијата?

Италија беше опустошена од шпанскиот грип во 1918 година, па исплашените граѓани се обратија до Падре Пио за совет.

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј прими вакцина против коронавирусот

Патријархот Вартоломеј I. при неговото вакцинирање во клиника во Истанбул уште еднаш повика на вакцинација

Ватикан Вести

Од 1 февруари Ватиканските музеи повторно ќе бидат отворени

Директорката на Ватиканските музеи, Барбара Јата на 14 јануари изјави дека од 1 февруари Ватиканските музеи повторно ќе ги отворат вратите за посетителите, доколку тоа е во согласност со мерките

Ватикан Вести

И почесниот папа Бенедикт XV ќе се вакцинира

Личниот секретар на почесниот папа Бенедикт XVI, надбискупот Георг Генсвајн, на 12 јануари изјави дека почесниот папа Бенедикт XVI, како и сите што престојуваат во манастирот Mater Ecclesia, ќе се

Вести Свет

Надбискупскиот ординаријат Врхбосна повикува на молитва за здравјето на кардинал Пуљиќ

Врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ е позитивен на коронавирус, соопшти Надбискупијата Врхбосна во вторникот 1 декември 2020 година.

Вести Свет

Француски суд побара владата да ја преиспита одлуката за ограничување во црквите

Во недела 29 ноември 2020 година највисокиот француски суд и наложи на владата да ја преиспита својата одлука во рок од три дена, според кој најмногу 30 лица можат да