Tag "Ковид – 19"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Пораката на Папата за Светскиот ден на мирот 2023 година

Пораката на папата Фрањо за 56. Светски ден на мирот, кој се одбележува на 1 јануари 2023 година, беше објавена во петок, 16 декември 2022 година. „Иако е пронајдена вакцина

Ватикан Вести

Папата Фрањо до фармацевтите: Бевте упориште за време на пандемијата

Примајќи ги во аудиенција во понеделник 2 мај 2022 година членовите на Меѓународната унија на католички фармацевти, Папата истакна дека здравствената криза е можност да се биде близок со луѓето

Ватикан Вести

Пораката на Папата по повод Националната литургиска недела во Италија

Литургијата треба да се врати во центарот на христијанската вера, истакнува папата Фрањо во пораката по повод почетокот на 71. италијанска литургиска недела, што се одржува во Кремона од 23

Ватикан Вести

Папата повикува на вакцинирање против Ковид-19

Во среда на 18 август папата Фрањо упати видео порака во која сите ги повикува на вакцинирање против коронавирусот.

Ватикан Вести

Состојбата на кардинал Бурк е „сериозна, но стабилна“

Состојбата на американскиот кардинал Рејмонд Бурк (73), кој е заболен од „Ковид-19“, е „сериозна, но стабилна“. Тој е згрижен „одлично медицински и светотаински“. Во среда преку неговиот Твитер профил е

Вести Свет

„Само така продолжете“ – Папата ги охрабри молителите на Бројаница за заболените од Ковид-19 во Аргентина

Папата ги охрабри групата свои сонародници – припадници на движењето „Entretiempo“ од Аргентина, откако му испратија порака во која му раскажаа за секојдневната молитва света Бројаница за заболените од Ковид-19.

Ватикан Вести

Вакцината мора да биде достапна до секој и насекаде

Во заеднички апел објавен на 2 јули Светиот Престол, Светскиот лекарски сојуз и Германската сојузна лекарска комора побараа достапност на вакцините во целиот свет и борба против лажните информации.

Вести Свет

Образовното поле е потребно да се заштити од последниците на пандемијата

Последиците од социјалната и здравствената криза поврзани со пандемијата имаат влијание на сите подрачја не само на вработувањето. Мора да се фокусираме на негатативните последници на подрачјето на поучувањето и

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за Индија, која многу страда од пандемијата

Папата Фрањо испрати долга порака до кардиналот Освалд Грацијас, надбискуп во Бомбај и претседател на Индиската бискупска конференција, молејќи за жртвите од Ковид – 19 и за истрајност, сила и

Ватикан Вести

Папата повика на молитва Света Бројаница во месец мај

После Катехезата Генералната аудиенција во среда 5 мај 2021 година, Светиот Отец ги охрабри верниците на посебна молитва во овој месец. Во овој месец мај од маријанските светилишта ширум светот