Tag "Киев"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Продолжува мисијата за мир во Украина: Кардинал Зупи во Вашингтон

Претседателот на Италијанската бискупска конференција, Папски пратеник, од 17 до 19 јули 2023 година ќе престојува во главниот град на Соединетите Американски Држави. Светиот Престол истакнува дека „целта на посетата

Ватикан Вести

Кардинал Паролин не исклучува мировна мисија и во Москва

Државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин го отвори информативниот центар за јубилејната 2025 година на Via Conciliazione, улица која го поврзува Рим со Ватикан, а потоа одговараше на новинарски

Ватикан Вести

Папата во писмо до украинскиот народ: Вашата болка е моја болка

Девет месеци од почетокот на руската агресија врз Киев, папата Фрањо испрати писмо во кое го изразува своето страдање и близина со населението кое го нарекува „благородно и маченичко“. Светиот

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Не би ја исклучил можноста Папата да го посети Киев во август

Секретарот за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Галагер, за дневникот на Првата програма на италијанската радио телевизија изјави дека папата Фрањо е убеден дека неговата посета на Украина

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер ќе го посети Лавов и Киев

Цел на неговото патување е да покаже близина со населението погодено од конфликтот

Ватикан Вести

Папата размислува за посета на Киев

Одговарајќи на новинарско прашање во саботата, 2 април, за време на летот од Рим за Малта, папата Фрањо рече дека размислува да ја прифати поканата од украинскиот претседател Володимир Зеленски

Ватикан Вести

Градоначалникот на Киев му пиша на Папата

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол Матео Бруни ги информира новинарите за писмото на градоначалникот на Киев до папата Фрањо. Светиот Отец ја потврди својата близина со народот.