Tag "кардинал Сандри"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со кардинал Леонардо Сандри

На 25 март 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, монс. Киро Стојанов во Рим во просториите на Конгрегацијата за Источни Цркви се сретна со префектот на Конгрегацијата, Неговата

Ватикан Вести

Апел на кардинал Сандри за мир во Украина

За време на аудиенцијата кај папата Фрањо учесниците на Генералното собрание на Конгрегацијата за Источните цркви, преку поздравот на кардиналот Леонардо Сандри, заедно со осум патријарси и високи архиепископи на

Ватикан Вести

Кардинал Сандри за очајот и надежта на сирискиот народ

Префектот на Конгрегацијата за Источни цркви кардиналот Леонардо Сандри по престојот во Сирија од 25 до 2 ноември сведочеше за очајот и надежта на сирискиот народ.

Ватикан Вести

Папата донираше парични средства на Црквата во Сирија

Продолжува патувањето на префектот на Конгрегацијата за Источни Цркви во Сирија кое започна на 25 октомври, а ќе заврши на 3 ноември. Кардинал Сандри во текот на посетата на таа

Ватикан Вести

Кардинал Сандри за посетата на Папата во Ирак

На крајот од првата недела во март, папата Фрањо ќе го посети Ирак, земја ранета од војни и насилство, каде ќе се сретне со локалните христијани и припадници на други

Вести Свет

Кардинал Сандри во посета на католиците од источен обред во САД

Префектот на Конгрегацијата за Источни Цркви, кардинал Леонардо Сандри во петок 14 јуни ја започна посетата на католичките заедници од источен обред во Соединетите Американски Држави. Првата станица на тоа

Вести Македонија

Струмица: Свечена академија по повод инаугурацијата на новата епархија и устоличувањето на првиот епарх

На 1 декември 2018 година во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богордица“ во Струмица се одржа свечена академија по повод Инаугурацијата на новооснованата епархија „Успение на Пресвета Богородица во Струмица

Вести Македонија

Кардинал Сандри пристигна во Македонија

Во сабота 1 декември 2018 година во претпладневните часови епископот Киро Стојанов му посака добредојде на кардинал Леонардо Сандри, кој пристигна во Македонија

Вести Македонија

Најава: Инаугурација на новооснованата епархија и устоличување на првиот епарх, Н.В.П. д-р Киро Стојанов

На 1 декември 2018 година во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица со почеток во 19.00 часот ќе се одржи пригодна Академија во чест на новооснованата Епархија.