Tag "Евхаристија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Молитвена накана на Папата за месец јули 2023

Во видеото со молитвена накана за јули 2023 година, објавено на 4 јули 2023 година од Светската молитвена мрежа, папата Фрањо го охрабрува секој христијанин да ја стави Евхаристијата во

Ватикан Вести

Папа: Продолжете да влевате љубов кон светата Евхаристија

Продолжете да придонесувате за заживување на верата и љубовта кон Светата Евхаристија. Ова беше апелот на папата Фрањо до американските членови на одборот за подготовка на претстојниот Национален евхаристиски конгрес

Ватикан Вести

На Велики Четврток епископот Стојанов служеше во Струмичката Катедрала

На Велики Четврток 13 април 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица во заедништво со

духовнитекстови Размислување

Велики Четврток – ден на Исусовата последна вечер

Католичкиот свет влегува во длабока тишина. Само во мир може да се случи онаа големина која ја донесе Исус од Назарет.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Во Евхаристијата секој може да ја доживее Исусовата потполна љубов

Во своето пладневно обраќање за време на молитвата Ангел Господов, кога се слави празникот Пресвето Тело и Крв Христови во Италија, Папата истакна дека Христос со своето тело не само

Ватикан Вести

Папата: Евхаристијата нѐ повикува да го внесуваме Бог во секојдневниот живот

Поздравувајќи ги на крајот од Генералната аудиенција верниците собрани на плоштадот Свети Петар, Папата го спомна празникот на Пресветата Евхаристија – Тело Христово и поттикна на молитва до Бог за

Ватикан Вести

Ангел Господов: Евхаристијата е леб за грешниците, а не награда за светците

Пред молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар,папата Фрањо потсети дека оваа недела во Италија и во некои други земји се слави празникот на Пресветото Тело и Крв Христови и

Ватикан Вести

Ангел Господов: Единството со Христос и заедништвото се двократен плод на Евхаристијата

Денес во Италија и во други земји се слави празникот на Пресветото Тело и Крв Христови, Телово – рече папата Фрањо во недела 14 јуни 2020 година пред молитвата Ангел

Ватикан Вести

На празникот Пресвето Тело и Крв Христови папата Фрањо ќе служи света Литургија во ватиканската базилика

На празникот на Евхаристијата папата Фрањо ќе ја предводи светата Литургија во базиликата Свети Петар, на кој ќе присуствуваат 50 – тина верници. На крајот ќе ја изложи Пресветата Олтарска

Ватикан Вести

Папата: Да го обновиме воодушевувањето и радоста за Eвхаристијата

Евхаристијата е спомен на Исусовата жртва, света Тајна на Неговото тело и крв, кои се даваат за спасение на светот