Tag "Грција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата моли за жртвите од пожарот во Грција и за страдањата на Украинците

По молитвата Ангел Господов во недела 27 август 2023 година, Светиот Отец конкретно спомна две земји: едната уништена од пожари, а другата од војна. Потсетувајќи се на денешниот спомен ден

Ватикан Вести

Папата Фрањо е „длабоко ужаснат“ од бродоломот во Грција

Папата Фрањо на 15 јуни 2023 година по фаталниот бродолом на мигранти во Средоземното Море испрати телеграма со сочувство до Апостолскиот нунциј во Грција.

Ватикан Вести

Украина и жртвите од железничката несреќа во Грција се во мислите на Папата

По молитвата Ангел Господов во недела 5 март 2023 година, папата Фрањо ја спомена 400-годишнината од мачеништвото на свети Јосафат и ја пофали посветеноста на Украинците во прифаќањето на сонародниците

Ватикан Вести

Папата: Да ги гледаме во очи отфрлените луѓе со кои се среќаваме

По молитвата Ангел Господов, Папата го спомна своето 35 апостолско патување во рамки на кое ги посети Кипар и Грција, а од кое се врати пред два дена. Се заблагодари

Ватикан Вести

Папата: Ние сме како разделени браќа на една мајка кои треба да најдат разбирање

Папата Фрањо се врати во Ватикан. За време на летот од Атина до Рим, тој традиционално разговараше со новинарите, а по слетувањето замина најпрво во базиликата Света Марија Велика.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го заврши своето Апостолско патување во Грција

Средбата со младите беше последниот настан од 35. Апостолско патување на папата Фрањо, по што тој замина на аеродромот во Атина.

Ватикан Вести

Неговото Блаженство Јероним II го посети Папата во Апостолската нунцијатура во Атина

Во неделата вечерта, 5 декември 2021 година папата Фрањо го прими во куртоазна посета Поглаварот на Грчката православна црква.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Господ доаѓа да нѐ ослободи во ситуации кои изгледаат безнадежни

Светиот Отец во втората недела од Адвент, 5 декември 2021 година, служеше света Литургија со грчките верници во концертната сала Мегарон во Атина, каде истакна дека Бог го сака она

Ватикан Вести

Папата на Лезбос: Да го запреме овој бродолом на цивилизацијата

На вториот ден од својата апостолска посета на Грција, во неделата на 5 декември папата Фрањо го посети островот Лезбос и тамошниот центар за прифаќање и идентификација. Да не дозволиме

Ватикан Вести

Средбата на папата Фрањо и Јероним II

Папата во попладневните часови на првиот ден од престојот во Грција се сретна со Неговото Блаженство Јероним II архиепископ на Атина и на цела Грција примас на Грчката православна Црква.