Tag "Гозо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Животот на Црквата не е само минато за паметење, туку и иднина што треба да се гради

Што значи да се вратиме на почетоците на Црквата родена под крстот на кој умре Исус? Одговорот на ова прашање го побара папата Фрањо во својата проповед при посетата на

Ватикан Вести

Кардиналот Греч ќе го придружува Папата во Малта

На првото овогодишно патување во странство на папата Фрањо овој викенд на Малта ќе биде придружуван од генералниот секретар на Бискупската синода, кардинал Марио Греч, од островот Гозо, кој Папата

Ватикан Вести

Во април Папата ќе ја посети Малта

Папата Фрањо на почетокот на април годинава ќе отпатува во дводневна апостолска посета на Малта, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Одложено Апостолското патување во Малта

Патувањето на папата Фрањо во Малта кое беше предвидено за 31 мај оваа година поради здравствена криза е одложено за понатаму.

Ватикан Вести

На 31 мај Папата ќе ја посети Малта

Kанцеларијата за печат при Светиот Престол на 10 февруари 2020 година објави вест за Апостолско патување на папата Фрањо во срцето на Медитеранот, во Малта. Логото за посетата на Папата

Ватикан Вести

Светата Бројаница е моќно средство кое носи мир во срцата

Светата Бројаница е моќно средство кое носи мир во нашите срца, во Црквата и во светот,