Tag "Гемели"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо е отпуштен од римската болница Гемели

Папа Фрањо се врати во Ватикан во петок наутро, 16 јуни 2023 година откако е отпуштен од болницата Гемели каде на 7 јуни му беше извршена операција.

Ватикан Вести

Папата Фрањо во петок, 16 јуни, ќе биде отпуштен од болница

Лекарскиот тим кој го следи закрепнувањето на Папата по операцијата потврдува дека клиничкиот тек продолжува нормално и дека хемиските наоди од крвта се нормални. Папата сакаше да ги поздрави лекарите,

Ватикан Вести

Папата ги посети пациентите на детското онколошко одделение во клиниката „Гемели“

Папата Фрањо по трет пат ги посети малите пациенти, чие одделение се наоѓа на десеттиот кат на Поликлиниката спроти апартманот на Папата. Утрово Папата го поздрави и раководството на болницата

Ватикан Вести

Папата најверојатно ќе биде отпуштен од болница во наредните денови

Лекарите очекуваат во наредните денови папата Фрањо да биде отпуштен од римската болница „Гемели“, бидејќи неговата клиничка слика напредува нормално, без компликации, изјави Матео Бруни директор на Канцеларијата за печат

Ватикан Вести

Напредува закрепнувањето на папата Фрањо

Закрепнувањето на Папата продолжува во болницата Гемели во Рим по лапаротомијата и пластичната операција на абдоминалниот ѕид со протези, извршени на 7 јуни 2023 година. Во соопштението објавено од Канцеларијата

Ватикан Вести

Продолжува закрепнувањето на Папата

Закрепнувањето на Папата продолжува во болницата Гемели во Рим по лапаротомијата и пластичната операција на абдоминалниот ѕид со протези, извршени на 7 јуни 2023 година. Во соопштението објавено од Канцеларијата

Ватикан Вести

Клиничката слика на Папата се подобрува, постоперативното закрепнување се одвива нормално

Медицинскиот тим кој го следи закрепнувањето на папата Фрањо по лапаротомијата и пластичната хирургија на абдоминалниот ѕид со протеза, преку соопштение објавено од Канцеларијата за печат на Светиот Престол, објави

Ватикан Вести

Папата е свесен, буден и се шегува по операцијата

Хирургот кој го оперираше папата Фрањо во средата попладне, за новинарите изјави дека операцијата поминала без компликации и дека Папата е буден и расположен. „Светиот Отец е добро, тој е

Ватикан Вести

Кратка посета на Папата во болницата Гемели за клинички прегледи

Папата Фрањо престојуваше во болницата Гемели во вторник на 6 јуни и се врати во Ватикан истиот ден пред пладне

Ватикан Вести

Во наредните денови Папата би можел да биде отпуштен од болницата

Во новиот билтен на директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни стои: „Папата Фрањо го помина попладнето посветувајќи се на одмор, молитва и работни обврски“. Медицинскиот тим