Tag "вода"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Водата не треба да се искористува за пари, туку за да се напредува

Папата испрати порака до учесниците на настанот на високо ниво за делување за здравје на океанот насловен „Потопени во промени“, кој заврши во Костарика на 8 јуни 2028 година: да

Вести

Порака на Папата до учесниците на форумот за вода

До учесниците на Светскиот форум за вода, собрани во Сенегал, папата Фрањо испрати порака потпишана од државниот секретар кардинал Пиетро Паролин, во која го повтори правото на вода за пиење

Ватикан Вести

Папата: Водата треба да биде извор на соработка, а не на конфликт

Светиот Отец во аудиенција прими волонтерска организација која промовира пристап до чиста вода за пиење и ги охрабри државите да го остават настрана конфликтот околу ресурсите и наместо тоа да

Вести Свет

Казахстан: Хиротонисан првиот бискуп роден во земјата

Дваесет години по посетата на Иван Павле II на Казахстан, во Караганда е хиротонисан првиот бискуп роден во земјата.

Ватикан Вести

Светиот Престол: Водата не е роба, туку основно човеково право

Водата не е достапна за секого. Ова е една од загриженоста изразена од монсињор Џон Пуцер, привремен претставник на Постојаната мисија на Светиот Престол во Женева.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Неопходно е секој да има пристап до питка вода

Папата Фрањо испрати порака по повод Светскиот ден на водата, кој се слави во понеделник, 22 март

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Без вода нема живот

Светиот Отец во недела 8 ноември 2020 година се придружи на италијанските бискупи на нивниот повик за заштита на водата како општо добро и за чесна распределба. Имено на предлог

Вести Свет

Монс. Јурковиќ: За правото на вода и за миграцијата

За на сите да им се загарантира снабдување со вода, глобалното управување со водите мора да ги разгледува двете големи појави во ова време: миграцијата и климатските промени.

Ватикан Вести

Папата: Водата е важна за иднината

На Светскиот ден посветен на синото злато, односно на водата, во фокусот на вниманието е правото на пристап до вода за пиење, која недостасува на голем дел од населението на

Ватикан Вести

Папата: Да не ја злоупотребуваме животната средина

Војната секогаш предизвикува сериозна штета за животната средина.