Tag "Буркина Фасо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Љубовта кон Бога и ближниот e средиште на Молитвената осмина за единство на христијаните

Вдахновени од параболата за Добриот Самарјанин, овогодинешната молитвена недела за единство на христијаните нѐ повикува да молиме за љубов кон Бога и кон ближниот.

Ватикан Вести

Мигрантите, Светата Земја и Буркина Фасо во срцето на Папата

По молитвата Ангел Господов во недела 26 февруари 2023 година, папата Фрањо ја изрази својата тага за уште една трагедија во морето, која се случи утринава кај брегот на италијанскиот

Вести Свет

Убиен свештеник во Буркина Фасо

Свештеник на бискупијата Банфор во Буркина Фасо, Родриге Сану, кој исчезна на 19 јануари на пат кон главниот град на провинцијата, беше пронајден мртов, објавија локалните медиуми на 22 јануари

Ватикан Вести

Папата упати апел за Буркина Фасо

После катехезата на Генералната аудиенција на 13 ноември 2019 година папата Фрањо упати силен апел за Буркино Фасо, кој од минатата недела повторно е зафатен од насилство.

Ватикан Вести

Папата упати порака до Конвентуалците во Буркина Фасо

По повод конференцијата која ќе се одржи во октомври во Рим, посветена на дејноста на медицинскиот центар во Сабоу, Буркина Фасо, на Малите браќа конвентуалци, папата Фрањо упати порака до

Ватикан Вести

Ангел Господов: Љубовта ја движи верата

Љубовта ја движи верата, а верата станува награда за љубовта – истакна папата Фрањо пред молитвата Ангел

Македонија

Во Скопје работилница „Во пресрет на Божиќ“

Во среда 25 ноември 2015 година во Скопје во Пасторалниот центар на скопската парохија се одржа средба на млади под водство на парохискиот викар дон Јошт Мезег.