Tag "Блискиот Исток"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Нека запре секоја акција што може да ја поттикне спиралата на насилство на Блискиот Исток

По пладневната молитва Царице небесна, во недела 14 април 2024 година, папата Фрањо ја изрази својата тага и загриженост поради нападот на Иран врз Израел и повика да се запре

Ватикан Вести

Папата: Сите да кажеме доста е! Запрете ја војната на Блискиот Исток

По молитвата Ангел Господов во недела 3 март 2024 година, папата Фрањо ги спомна страдањата на луѓето во Палестина и Израел, кои секојдневно ги носи во срцето. Тој го охрабри

Вести Свет

Меѓународна конференција за прогонетите христијани од Блискиот Исток

По повод одбележувањето на втората годишнина од средбата во Хавана меѓу папата Фрањо и Патријархот Кирил, во Виенската архиепископија се одржа меѓународна конференција за прогонетите христијани од Блискиот Исток.

Свет

ROACO јa разгледува ситуацијата на Црквите на Блискиот Исток и Украина

Од 13 до 16 јуни во Ватикан, под претседателство на кард. Леонардо Сандри, се одржува 89. пленарно собрание на ROACO, Сојузот на хуманитарните организации на Источната Црква.

Ватикан

Апел на Епископската синода за семејствата погодени од војни

Собрани околу Светиот Отец Фрањо, Петровиот наследник, ние синодските отци, заедно со братските делегати, аудиториумот и учесниците на XIV општ редовен собир

Ватикан

Папата се сретна со Владимир Путин

Папата Фрањо во среда 10 јуни го прими во аудиенција во Ватикан, рускиот претседател Владимир Путин. „Средбата од приватен карактер се одржа во Апостолската

Ватикан

Папата до сестрите: Молете се за мир на Блискиот Исток

Молете се за мир меѓу народите и за прогонетите христијани – е поттикот на папата Фрањо упатен на групата кармеличанки и сестрите од Бројаницата