Tag "Бенедикт XVI"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ги сподели своите сеќавања за папата Бенедикт XVI

„Бенедикт и јас имавме многу добар однос, сакам тоа да се знае и сакам да се знае без посредници. Ова го пишува папата Фрањо во новата книга која ќе биде

Ватикан Вести

Надбискупот Ксуереб: Бенедикт XVI е добар отец, пример за светост и едноставност

На првата годишнина од смртта на Бенедикт XVI, апостолскиот нунциј во Мароко се потсети на Папата, чиј личен секретар беше шест години: Би сакал луѓето да го паметат каков што

Ватикан Вести

Гробот на Бенедикт XVI е достапен за молитва на посетителите

Криптата во која, покрај гробовите на останатите Папи, е погребан и Јозеф Рацингер, е отворена за јавноста. Долга редица ходочасници чекаат од неделата наутро, да ја посетат гробницата, која се

Ватикан Вести

Папата: Да ги довериме на Марија оние кои немаат мир

На светата Литургија на празникот Пресвета Богородица, Папата се помоли за оние кои веќе немаат сила да се молат, за погодените од војната во многу делови од светот, кои овие

Ватикан Вести

Папата: Да се соединиме во благодарноста кон Бога за дарот на Бенедикт XVI

Во пладневниот наговор во недела 1 јануари 2023 година, како и синоќа за време на Првата Вечерна за празникот Пресвета Богородица и на неделната света Литургија, папата Фрањо го спомена

Ватикан Вести

Матео Бруни: Почесниот Папа е свесен и буден

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол во четврток попладне 29 декември 2022 година извести за клиничката состојба на Бенедикт XVI, кој „синоќа успеа добро да се одмори“. Општата

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Теологијата на Бенедикт XVI не е за минатото, туку за иднината

Придонесот на теолошката работа и мисла на Бенедикт XVI и понатаму е плоден и делотворен; сите го чувствуваме неговото духовно присуство, рече папата Фрањо на 1 декември 2022 година за

Ватикан Вести

Папата Фрањо и новите кардинали го посетија Бенедикт XVI

На кратката средба во ватиканскиот манастир Mater Ecclesiae, папата Фрањо му ги претстави новите кардинали на почесниот папа Бенедикт XVI, кој се помоли со нив и ги благослови.

Ватикан Вести

Писмо од почесниот папа Бенедикт XVI по објавениот контроверзен извештај

По упатените обвинувања до почесниот папа Бенедикт XVI се огласи со писмо на 8 февруари 2022 година кое го пренесуваме во целост.

Ватикан Вести

Правните експерти се спротивставија на контроверзниот извештај: „Како кардинал, Бенедикт XVI не прикривал случаи на сексуална злоупотреба“

„Во ниту еден од случаите што ги анализираше вештакот Јозеф Рацингер не знаел за сексуалната злоупотреба или не се сомневал во сексуална злоупотреба. Вештачењето не дава никакви докази за спротивното“,