Tag "Африка"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Прес-конференција на папата Фрањо во авионот при неговото враќање од Африка

Два часа по полетувањето од аеродромот „Антананариво“ на патот за Рим, папата Фрањо се состана со новинарите кои патуваа со истиот авион и им зборуваше повеќе од еден час одговарајќи

Ватикан Вести

Папата: Потребно е екуменска определба за мир во Африка

Примајќи ги во аудиенција претставниците на организацијата на африканските слободни Цркви, во петок 22 јуни 2018 година, папата Фрањо истакна дека африканските народи поседуваат

Ватикан Вести

Светиот Отец повика на молитва за мир во Африка

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов, на 27 мај 2018 година, потсети на беатификацијата на монахињата од Италија, Леонела Сгорбати, и ги повика сите луѓе со добра волја да се

Вести Свет

300 милиони африкански деца живеат во екстремна сиромаштија

Децата ја плаќаат највисоката цена од кризите во светот, претежно во Африка.

Ватикан Вести

Молитвена накана на папата Фрањо за месец мај

За христијаните во Африка, во наследувањето на милосрдниот Исус, пророчки да го сведочат помирувањето, правдата и мирот – е молитвената накана на Папата за месец мај. Светиот Отец истакна дека

Ватикан

Папата прими претставници на фондацијата Водафон

Светиот Отец посебно ја пофали иницијативата „Инстант училишта за Африка“ на фондацијата Водафон со која милиони деца во некои африкански држави

Ватикан

Помош од Папата за жртвите од сушата во Лесото

Папата Фрањо донираше 400 илјади долари за владата на Лесото како помош за соочување со тешката суша која ја погоди таа држава и цела јужна Африка.

Свет

Африканскиот континент ќе биде посветен на Божјото милосрдие

Целиот Африкански континент на 14 септември ќе биде посветен на Божјото милосрдие. Посветувањето ќе се одржи во рамките на Третиот конгрес за Африка и Мадагаскар

Свет

Африканските епископи поттикнуваат младите да не губат надеж

Несигурноста, тероризмот, прогонствата врз христијаните, миграциските феномени, корупцијата и лошото управување, манипулацијата на Уставот

Ватикан

Папата: Верата се навестува со сведочење

Соживот помеѓу богатството и бедата во Африка и не само таму е соблазна – истакна Светиот Отец на Генералната аудиенција на 2 декември на плоштадот