Tag "Англија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Велика Британија: Со Деветница против евтаназијата

Епископите од Англија и Велс ги повикаа верниците на деветдневна молитва по застапништво на свети Иван Павле II за да се отфрли предлог законот со кој се ублажува забраната за

Вести Свет

Апел на бискупите во Англија, Велс и Шкотска до британската влада

Бискупите на Англија, Велс и Шкотска ја повикаа британската влада да се откаже од нуклеарниот арсенал и да го поддржи Договорот за забрана на нуклеарно оружје, кој стапува на сила

Вести Свет

Евхаристиски конгрес во Ливерпул

Телото Христово на улиците на Ливерпул.

Вести Свет

Судот одлучи да се исклучат апаратите на Алфие

На повидок нов случај Чарли Гард. Судот одлучи дека исклучувањето на апаратите се за „добро на детето“.

Ватикан Вести

Папата упати телеграма по повод смрта на кардинал О’Конор

По повод веста за смртта на кардинал Кормак Марфи О’Конор, кој почина на 1 септември 2017 година

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете сведоци на Христовата љубов

Да бидат сведоци на Христовата љубов, поттикна Светиот Отец скоро 10 илјади млади

Ватикан

Папата упати порака со подршка за Црквата во Англија и Велс

Папата Фрањо упати порака со честитки и подршка за Црквата во Англија и Велс по повод Денот за животот, чија цел е да се моли за заштитата на човечкиот живот

Свет

Парох отвора капела во главниот трговски дел на градот

„Одете на перифериите, барајте ги луѓето таму и навестете им го Евангелието“, зборуваше папата Фрањо. Неговите зборови еден свештеник од Англија