Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повика на заедничка Света Бројаница во мај против коронавирусот

Папата Фрањо ги повика католиците од целиот свет на заедничка молитва на Светата Бројаница во месец мај против пандемијата на короноавирусот, објави  во сабота 25 април Канцеларијата за печат на

Ватикан Вести

Папата молеше за наставниците и учениците

Папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 24 април, посебно ги спомна тешкотиите на наставниците и учениицте и студентите, затоа што заради пандемијата од

Ватикан Вести

Светиот Престол објави онлајн молитвеник

На интернет страницата на ватиканската издавачка куќа „Либрериа Едитриче Ватикана“, на 21 април во пдф формат е објавена книга „Силна во неволјите: Црквата во заедништво – сигурна поддршка во време

Ватикан Вести

52. Меѓународен евхаристиски конгрес одложен за септември 2021 година

Папата Фрањо одлучи 52. Меѓународен евхаристиски конгрес кој требаше да се одржи во Будимпешта во септември оваа година, да го одложи за септември идната година.

Ватикан Вести

Папата се молеше за семејствата во тешкотии и за преобраќање на лихварите

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 23 април 2020 година, папата Фрањо посебно ги спомна семејствата во тешкотии, во оваа време на пандемија од коронавирусот,

Ватикан Вести

Папата на својот именден даруваше на другите

На 23 април, Црквата го слави празникот на свети Георги и именденот на папата Фрањо – Хорхе Марија Берголио.

Вести Свет

Повеќе од 70 свештеници починале од коронавирусот во Шпанија

Генералниот секретар на Шпанската бискупската конференција помошниот бискуп Луис Аргуело на прес конференцијата во Мадрид го објави бројот на починати духовници врз основа на информации од одредени дијацези во земјата,

Ватикан Вести

 Ватикан од 4 мај постепено ги олеснува мерките

Од 4 мај Светиот Престол постепено ќе ги ублажи мерките и ќе започне да  воспоставува нормално извршување на работа на работните места. Здравствените мерки за спречување на заразата со корона

Ватикан Вести

Папата: Не можеме да се грижиме за Земјата ако не ја сакаме и не ја почитуваме

Прекинувајќки ја серијата катехези за блаженствата, Папата денешната катехеза на Генералната аудиенција ја посвети на заштитата на создаденото, по повод 50. Меѓународен ден на планетата Земја

Вести Свет

Виртуелниот ораториум во Милано пркоси на пандемијата

И покрај безбедносните мерки поради корона вирусот, ораториумите на Миланската надбискупија и понатаму остануваат со децата кои учествиваат на нив. Програмата за сите возрасти може да се следи по пат