Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Нека тишината во овој период нè научи да слушаме

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта, во вторникот на 21 април, папата Фрањо посебно се молеше во оваа време на пандемија и нова тишина да растеме

Ватикан Вести

Хуманитарна донација од општина Центар за Католичката црква во Скопје

Општина Центар донираше 40 прехранбени пакети хуманитарна помош на Католичката црква во Скопје.

Ватикан Вести

Политичарите треба да го бараат доброто на сопствената земја, а не на сопствената партија

Политичарите мора да се залагаат за доброто на народот, а не за доброто на сопствените партии, истакна Папата Фрањо воведувајќи ги верниците во литургиското славење, кое го служеше како и

Ватикан Вести

Кардинал Турксон: Да мислиме на време по пандемијата

Префектот на Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој во интервју за Радио Ватикан, меѓу останатото зборуваше за основањето на пет работни групи со цел соочување со актуелната вонредна ситуација

Ватикан Вести

Одложени Светската средба на семејства и Светскиот ден на млади

Со оглед на моменталната здравствена ситуација, папата Фрањо заедно со Дикастеријата за лаици, семејство и живот, одлучи за една година да ја одложи Светската средба на семејствата и Светскиот ден

Вера Духовност

Светол Понеделник

Денешниот втор ден од Велигден, наречен уште и Светол Понеделник, повторно нè навраќа да размислуваме за настаните поврзани околу воскресението кои ни ги пренесуваат Евангелистите. A во тие евангелски извештаи

Ватикан Вести

Папата им го честиташе Велигден на Источните цркви

Ги поздравувам браќата и сестрите од Источните Цркви кои денес слават Велигден. Заедно навестуваме: „Навистина воскресна!“ – рече Светиот Отец по Литургиското славење во црквата „ Светиот Дух“ во Рим,

Ватикан Вести

Папата: Божјото милосрдие секогаш одново нè подигнува од нашите падови

Во недела, 19 април 2020 година, на Втората воскресна недела, папата Фрањо славеше Евхаристија во црквата „Духот Свет“ во Рим, во која веќе 20 години на посебен начин се почитува

Вести Македонија

Воскресна проповед на епископот Стојанов

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, во недела 19 април 2020 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, поради актуелната ситуација со коронавирусот КОВИД

Вести

Христос воскресе – навистина воскресе!

Денес Црквата го навестува со голема радост првичното чудење на апостолите: „Христос воскресна!“ – „Навистина воскресна како што рече!“