Archive

Врати се на почетна
Македонија

Бискупот Стојанов оствари средба со градоначалникот на општина Куманово

Во понеделник 24 номеври 2014 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов во зградата на општина Куманово оствари средба со градоначалникот

Сведоштва

Видео: Сведоштвото на Софи

Во Година на семејството Софи ни нуди вистинско сведоштво за светоста на бракот. Кратко после венчавката, кога таа имала 25 години, нејзиниот сопруг Кедрик доживува тешка сообраќајна несреќа. Тој страда

Македонија

Семејството Ристови поклони круни за венчание на парохијата Свети Иван Крстител – Струмица

Во недела 23 номеври 2014 година при крајот на Светата Литургија во црквата Свети Иван Крстител – Струмица, семејството Ристови подари на парохијата круни за свето венчание.

Ватикан

Доделена „Наградата Рацингер“ за 2014 година

Кардиналот Герард Лудвиг Милер, префект на Конгрегацијата за наука на верата, во сабота 22 ноември 2014 година, во името  на папата Фрањо на двајца угледни научници им ја додели„Наградата Рацингер“

Ватикан

Папата Фрањо: Новите светци се пример за посветеност на Бог и ближниот

Папата Фрањо на плоштадот свети Петар на 23 ноември, со околу 50 илјади верници служеше света Литургија за канонизација на шест нови светци: италијанците Џовани Антонио

Свет

Конференција за иднината на христијаните на Блискиот Исток

Основачот на заедницата на свети Егидиј, Андреа Рикарди, предложи на 5 и 6 март 2015, на Кипар, да се одржи меѓународна конференција за иднината на христијаните на Блискиот Исток.

Ватикан

Папата упати порака со сочувство по повод смрта на кардинал Ангелини

Во петок 21 номеври 2014 година на 98 годишна возраст почина кардинал Фиоренцо Ангелини. По тој повод Светиот Отец и Папскиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин

Ватикан

Мисионерската Црква не може да се плаши од средби и да не зборува за радоста на Евангелието

Папата Фрањо на 22 ноември 2014 година ги прими учесниците на 4. италијанска национална мисионерска средба, која се одржа под насловот: „Стани, оди во Ниневија

Ватикан

Папата Фрањо: Треба да се прекине осаменоста на лицата со аутизам и нивните семејства

Аутизмот е општествена „стигма“ од која многу семејства се осудени на осаменост и треба да се прекине. Овие зборови ги упати папата Фрањо до организациите и владите на 22 ноември,

духовнитекстови Размислување

Исусе, сакам да те допрам

Исусе со своето Слово денес поминуваш покрај нас, околу Тебе мноштво народ кој Те опколи и Те притиска, сака да Ти се приближи, да Ти го кажат својот проблем, да