Archive

Врати се на почетна
Размислување

Што има радосно во болката?

Неизбежно: Човечкиот живот е исполнет со болни и тешки настани. Колку и да се стремиме кон среќата и исполнувањето, болката се јавува како еден вид на природна рамнотежа на нашите

Ватикан

Кардинал Сара именуван за префект на Конгрегацијата за обреди и Свети Тајни

Папата Фрањо го назначи кардинал Роберт Сара за префект на Конгрегацијата за обреди и Свети Тајни, кој до тој момент беше претседател на Папскиот совет “Cor Unum”.

Македонија

Нова Маала: Благодарна молитва по повод привршувањето на Годината на семејството

На 25 номеври 2014 година вторник во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала се служеше света Литургија и благослов со светото

Ватикан

Папата Фрањо во Советот на Европа: Европо, каде е твојата сила?

Цела Европа се собра во ова аула, со своите народи, своите јазици, своите култури и своето верско изразување кои го прават богатството на овој континент, рече папата Фрањо во говорот

Ватикан

Папата Фрањо во Европскиот парламент: Европа ризикува да ја изгуби сопствената душа

Европа мора повторно да го открие својот идентитет заснован на христијанските корени, рече папата Фрањо во говорот пред Европскиот парламент на 25 ноември 2014 година.

Ватикан

Од проповедта на Папата: Црквата не треба да има други богатства освен Христос

Кога Црквата е понизна и сиромашна, тогаш е и верна на Христос; во спротивно е во искушение да блеска со „сопственото светло“, наместо на светот да му го пренесе Божјото

Ватикан

Папата се сретна со раководителите на ватиканските дикастерии

Во понеделник 24 ноември 2014 година папата Фрањо имаше средба со раководителите на ватиканските дикастерии, на тема реформа на Римската Курија. Патер Ломбарди, директор на Канцеларијата

Ватикан

Папата сес сретна со верници од Сиро-малабарскиот обред од Индија

Папата Фрањо на 24 ноември 2014 година, се сретна со група верници на сиро-малабарскиот обред од Индија, кои беа на поклоничко патување во Рим по повод вчерашната

Ватикан

Папата Фрањо: Марија нѐ води до бесконечната Божја убавина

Да не се измориме да учиме од Марија!, поттикна Папата во пораката до учесниците на 19. заседание на Папските академии, кое се одржа на 20 ноември во Рим, на тема

Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан

На 24 ноември 2014 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов во зградата на Архиепископијата во Скопје се сретна со Архиепископот Охридски и Македонски