Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Во Истанбул Папата се сретна со млади бегалци од Блискиот Исток и Африка

На крајот од тридневниот престој во Турција, на 30 ноември 2014 година папата Фрањо го истакна страдањето на малолетните бегалци, оценувајќи ги како понижувачки условите

Размислување

Господи, подигни ме од моето полумртвило

Често лежиме полумртви на патот, можеби и несвесни за својата духовна смрт. Душата и телото ни се ранети од „разбојниците“: нашите гревови, нашите слабости, нашата горделивост, озборувањето,

Македонија

Парохијата „Свети Петар и Павле“ од Гевгелија донираше облека на Специјалниот завод во Демир Капија

На 29 ноември 2014 година парохијата „Свети Петар и Павле„ од Гевгелија даруваше помош во облека на Специјалниот завод во Демир Капија, а од лицата и насмевките

Ватикан

Папата на Литургијата во Истанбул: Светиот Дух дава единство

Црквата е повикана да дозволи Светиот Дух да ја води и секогаш да Му остане отворена, кротка и послушна – рече папата Фрањо во проповедта на светата Литургија која на

Ватикан

Братска прегратка на Папата Фрањо и Екуменскиот патријарх Вартоломеј I за време на Вечерната богослужба

Влегувајќи во процесија во црквата Свети Ѓорѓи, каде што беше одржано екуменското литургиско славење, Папата и Екуменскиот патријарх пееја и се молеа за црковно единство

Ватикан

Папата во посета на Света Софија во Истанбул

По вчерашниот ден поминат во Анкара, папата Фрањо денес, 29 ноември претпладне во Истанбул го посети музејот Света Софија, некогашна базилика посветена на Божествената мудрост

Ватикан

Папата пред турскиот Дијанет: Верските водачи имаат должност да го осудат кршењето на човечките права

По средбата со турските власти, а потоа и со турскиот премиер, Светиот Отец на 28 ноември во Анкара ја посети Управата за верски работи на Република Турција (Дијанет), каде што

Ватикан

Папата Фрањо во Анкара: Права и верска слобода за сите

Светиот Отец во петок 28 ноември, отпатува за Анкара, прва станица од неговата посета на Турција, инаку, шесто меѓународоно патување во неговиот понтификат. По дочекот и посетата на маузолејот на

Ватикан

Папата Фрањо до Павлинците: Христовото евангелие треба да се навестува на сите

Христијанска должност е да се навестува Евангелието на сите не исклучувајќи никој – рече Светиот Отец на 27 ноември пред учесниците на поклоничкото патување на семејствата на Павле,