Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Од проповедта на Папата: Христијаните не очајуваат ниту во услови на големи страдања

Ниту во услови на големи страдања, христијаните не очајуваат – рече Папата на светата Литургија во домот Света Марта, предупредувајќи дека „расипаноста“ и расеаноста нè одделуваат од Господ.

Ватикан

Папата дo богопосветените лица: Не плашете се од обновување

„Не плашете се да ги оставите „ старите мевови“ и оние навики и структури во животот на Црквата и богопосветениот живот, кои не одговараат повеќе на она што Бог

Македонија

Бискупот Стојанов упати честитки до кардинал Винко Пуљиќ по повод 20 годишнината од неговата кардиналска служба

Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс д-р Киро Стојанов на 27 ноември 2014 година упати честитка до надбискупот и митрополит Врхобосански, кардинал Винко

Македонија

Бискупот Стојанов го прими Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан

Во четврток 27 ноември 2014 година во претпладневните часови Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов го прими Архиепископот Охридски и Македонски

Свет

Папата во Турција за помирување со православието и прогонот на христијаните

Папата Фрањо викендов ќе ја посети Турција каде планира да продолжи со поттикнувањето на помирување со Православната Црква, да поттикне дијалог

Размислување

Писмо на еден родител до своето дете

Мое сакано дете, Сега уште не сум стар, но кога ќе ме видиш таков, биди трпелив со мене и обиди се да ме разбереш.

Свет

Во Манилската надбискупија на 29 ноември ќе започне „Годината на сиромашните“

Два месеци пред посетата на папата Фрањо на Филипините, во јануари 2015 година, во Манилската надбискупија, во очи на првата адвентска недела, 29 ноември, ќе започне ‘Годината на сиромашните’

Ватикан

Интервју на Папата: Денес ропството е реалност, како и искористувањето на луѓето

За време на летот од Стразбург до Рим, по враќањето од посетата на Европскиот парламент и Советот на Европа, 25 ноември 2014 година, во авионот е одржана конференција за печат,

Ватикан

Генерална аудиенција во среда: Црквата – ходочасничка кон Царството Божјо

На Катехезата за време на Генералната аудиенција во среда 26 ноември 2014 година папата Фрањо на плоштадот Свети Петар во Рим, пред околу 15 илјади верници и поклоници, зборуваше

Свет

Патријархот Вартоломеј со радост ја очекува посетата на Папата на Турција

„Со радост ја очекуваме посетата на папата Фрањо за патрониот празник на нашата Црква, 30 ноември, празникот на свети Андреј, првоповиканиот меѓу апостолите“. Тоа го наведува Вселенскиот