Tag "љубов"

Врати се на почетна
Размислување Свет

На денешен ден е родена Мајка Тереза

Мајка Тереза е родена е на 26 август 1910 година во Скопје во семејство Бојаџиу како последна од трите деца. Имала само еден ден и била крстена како Агнес Гонџа

Ватикан

Папата: Војната може да се победи само со невојување

„Има само еден начин да се победи војната: со невојување“. Ова го истакна папата Фрањо во директната врска со радиото на парохијата „Богородица Кармeлска“

Ватикан

Прегратка на Папата за сиромашните и бездомниците во летото

„Со топлото време, бројот на сиромашните се зголеми и секој ден во бањите изградени до колонадата на плоштадот Свети Петар се капат околу 140 бездомници“.

Колумни Свет

Европа сака кратко, но мрачно задоволство

Статистиката од март ова година (2015) говори дека во САД на секоја 30-та секунда се врши по еден абортус. За еден час 120, за еден ден 2.899 и во годината

Размислување Свет

Каде е мојот партнер, Господи?

Секој мечтае да биде целосно предаден на некого, да има длабока духовна поврзаност со друг, да биде љубен целосно и исклучително. Но Бог им вели на христијаните:

Ватикан

Папата: без Божјото Слово христијанската заедница слабее

Црква, која не го навестува Словото Божјо се затвора во себе, слабее, се разболува и умира. Ова го посочи папата Фрањо во слово упатено до учесниците на Пленарното собрание

Ватикан

Средба на Папата со клерот во катедралата во Сараево

По ручекот со придружбата и епископите на Босна и Херцеговина во Апостолската нунцијатура во Сараево, Светиот Отец во катедралата во Сараево на 6 јуни се сретна со свештениците,

Свет

Глупави и навистина глупави

Ако сакаш ли да изградиш заедница, сосема е исто дали станува збор за брак, семејство или некоја група, темелот мора да и биде „љубовта“. Тоа го знае секој.

Ватикан

Пресветата Троица е повик да живeеме едни за други

Празникот Пресвета Троица нè потсетува на тајната на единствениот Бог во три лица – Отец, Син и Свети Дух – кои се поврзани „еден со друг, еден за друг и