Tag "Штип"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Штип: Прва Света Причест

На 9 јуни 2019 година, на празникот „Педесетница“ според грегоријанскиот календар, во парохијата „Свето Благовештение“ во Штип, пет деца од истоимената парохија, обновувајќи го крсниот завет за прв пат ја

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше света Литургија во Штип

На 25 март 2019 година, на празникот Благовештение Н.В.П. монс. Киро Стојанов служеше свечена света Литургија по повод патронот празник на парохиската црква во Штип. На Литургијата сослужуваа свештеници од

Вести Македонија

Прославен празникот Свети Никола во Штип

На 6 декември 2018 година во црквата „Свето Благовештени“ во Штип со света Миса беше прославен празникот Свети Никола, на која присуствуваа голем број верници, особено деца во придружба на

Вести Македонија

Богослужби во Штип

Католичка Црква “Свето Благовештение” – Штип преку оваа соопштение ги информира верниците за Богослужбите поврзани со велигденските празнувања.

Вести Македонија

Штип: Духовна обнова за свештеници

Во понеделник 26 март 2018 година во просториите на парохијата на „Свето Благовештение“ во Штип се одржа духовна обнова за свештеници.

Вести Македонија

Прославен Патрониот празник „Свето Благовештение“ во Штип

На 25 март 2018 година во парохијата „Свето Благовештение“ во Штип по повод патрониот празник се служеше свечена света Миса,

Вести Македонија

Прославен празникот Рождество Христово во Штип

Во вечерните часови на 24 декември 2017 година, во парохиската Црква „Свето Благовештение“ во Штип, со Божиќната полноќна Миса, верниците од Штип го прославија „Раѓањето на Исус Христос – Божиќ“.

Вести Македонија

Прославен празникот „Рождество Христово“ во Штип

На 24 декември, во парохиската Црква „Свето Благовештение“ во Штип, со Божиќната полноќна Миса

Македонија

Бискупот Стојанов ја подели Светата Тајна Женидба на пет брачни парови

На 28 мај 2016 во парохиската црква Свето Благовештение во Штип монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и апостолски егзарх во Македонија ја предводеше Светата Литургија