Tag "Филаделфија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја прими делегацијата од универзитетот „Виланова“

На 14 април 2018 година, папата Фрањо прими во аудиенција 70 раководители и управители на американскиот универзитет „Виланова“ во Филаделфија кои овие денови се собрани во Рим на средба.

Ватикан

Папата: Каков свет сакаме да им оставиме на своите деца?

Папата Фрањо на 27 септември ја предводеше завршната света Литургија на Светската средба на семејствата во Филаделфија.

Ватикан

Папата: Семејството е најубавата работа која Бог ја создал

Да го штитиме семејството затоа што се работи за нашата иднина – рече Папата на молитвеното бдение на Светската средба на семејствата вечерта на 26 септември во Филаделфија.

Ватикан

Папата Фрањо: Семејството е наш сојузник

„Без семејството, Црквата не би постоела, не би била она што треба да биде: знак и средство на единството на човечкиот род“. Ова го истакна Папата во својот говор на

Ватикан

Папата: Штитете ја верската слобода

На средбата за верската слобода во сабота 26 септември во Филаделфија, папата Фрањо ги поттикна сите граѓани на САД и припадниците на сите религии заедно да се борат против настојувањата

Ватикан

Папата упати видео порака до граѓаните на Филаделфија

Една седмица пред посетата во Филаделфија, Светиот Отец испрати кратка видео порака до граѓаните на Филаделфија. Во пораката Папата ги повика луѓет заедно со него да се вклучат во настаните,

Свет

Во говорот за семејството да се внесува доктрината на Исус

Монсињор Чарлс Чапут, надбискуп на Филаделфија, каде што оваа година од 22 – 27 септември, ќе се одржи осмата Светска средба за семејствата, со присуство на Светиот Отец од 26

Ватикан

Папата ќе ја посети Куба

Ватиканскиот портпарол отец Федерико Ломбарди во изјава потврди дека папата Фрањо ќе ја посети Куба, како дел од Апостолската посета на САД. „Папата доби и ја прифати поканата

Ватикан

Папата ќе биде примен во Белата куќа

Американскиот претседател Барак Обама ќе го прими папата Фрањо во Белата куќа на 23 септември.

Ватикан

Папата ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

На 25 септември папата Фрањо ќе го посети главното седиште на ОН во Њујорк каде ќе има обраќање на Генералното собрание