Tag "суд"

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Пел ослободен од обвиненијата

По 13 месеци затвор и неосновани обвнувања, 78 годишниот австралиски кардинал Џорџ Пел во вторник 7 април 2020 година со едногласна одлука на Австралискиот врховен суд ги поништи претходно донесените

Ватикан Вести

Молитвената накана на Папата за месец јули е за интегритет на правдата

Молитвената накана на папата Фрањо за месец јули е посветена на судиите, судовите и адвокатите, кои спроведуваат правда во целиот свет

Вести Свет

Судот одлучи да се исклучат апаратите на Алфие

На повидок нов случај Чарли Гард. Судот одлучи дека исклучувањето на апаратите се за „добро на детето“.

Ватикан Вести

Кардинал Пел: Обвинувањата се лажни

На конференцијата за медиумите, која е одржана во Ватикан на 29 јуни 2017 година

Ватикан Вести

Соопштение од Светиот Престол за обвинувањата против кардинал Пел

Светиот Престол со жалење ја прими веста за обвиненијата поднесени во Австралија против кардинал Џорџ Пел

Ватикан

Да се погледнеме во огледалото пред да го осудуваме другиот

Пред да ги осудуваме другите треба да се погледнеме во огледалото за да видиме какви сме ние – поттикна Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 20 јуни 2016

Свет

На Француската држава и пречи споменикот на свети Иван Павле II

Францускиот суд нареди на власите во градот Плоермел да го отстрани споменикот на свети Иван Павле II, бидејќи како што е пресудено, неговото поставување на јавно место ја загрозува секуларноста