Tag "Србија"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Симпозиум: Запуштените цркви, што со нив?

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов на 12 мај 2022 година во војводинскиот град Зрењанин (Р. Србија) учествуваше на научниот симпозиум насловен „Запуштените цркви,

Ватикан Вести

Во Рим отворена изложба „Србија и Ватикан 1878-1914“

Изложбата беше подготвена од Државниот архив на Србија, а на свеченото отворање говореа секретарот за односи со државите на Светиот Престол, надбискупот Пол Ричард Галагер и министерот за надворешни работи

Ватикан Вести

Папата го прими српскиот претседател

Папата Фрањо го прими српскиот претседател Александар Вучиќ во Ватикан во четврток, на 12 септември.

Вести Свет

Апостолскиот егзархат во Србија воздигнат во епархија

Светиот Отец папата Фрањо на 6 декември 2018 година го воздигна Апостолскиот езгархат за верниците католици од византиски обред во Србија во епархија насловена „Свети Никола – Руски Крстур“. Истовремено

Ватикан

Папата го прими претседателот на Република Србија

За време на средбата се зборуваше за напредувањето на Србија кон полна интеграција во ЕУ, како и за ситуацијата со сириските и ирачките бегалци.