Tag "Света Земја"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел на Папата за Светата Земја

По молитвата Ангел Господов на 9 јули 2023 година, Папата ја изрази својата близина со Светата Земја, каде има немири и протести против реформите во правосудството и поради воздушниот напад

Вести Свет

Поглаварите на црквите во Светата Земја го повторуваат апелот за праведен мир

Советот на патријарсите и поглаварите на Црквите во Ерусалим го повторија својот повик за праведен и траен мир во Светата Земја, се вели во соопштението објавено на 15 мај, денот

Вести Свет

Кустосот на Светата Земја: На насилството се одговара со простување

Во интервју за Радио Ватикан – Ватикан Њуз, кустосот на Светата Земја зборуваше за празникот Цветници и светата Литургија, која ја предводеше патријархот Пицабала, за обредите на Страсната седмица, но

Ватикан Вести

Папата жали за настаните во Светата Земја, Нагорно-Карабах и Украина

По молитвата Ангел Господов папата Фрањо потсети на места во светот во кој владеат страдања, насилства и кризи, посебно во Светата Земја, Нагорно Карабах и Украина.

Ватикан Вести

Фра Франческо Патон повторно избран за Кустос на Светата Земја

Генералниот министер на Редот на малите фратри фра Масимо Фусарели, на 29 април 2022 година објави дека фра Франческо Патон повторно е избран за кустос на Фрањевската кустодија во Светата

Ватикан Вести

Папата: Комуникацијата треба да помогне во градењето на братството

Примајќи ја делегацијата на Кустодијата на Светата Земја, Папата ја истакна важноста да се зборува за животот на општествата на Блискиот Исток и ги охрабри присутните да продолжат, во времето

Ватикан Вести

Папата ја повика целата Црква да моли за мир во Светата Земја

Папата Фрањо ги повика црквите ширум светот да се придружат на духовденското бдение што ќе се одржи во црквата Свети Стефан во Ерусалим по поттик на католичките бискупите.

Вести Свет

Фрањевската Кустодија на Светата Земја ги моли верниците за поддршка на Велики Петок

Фрањевската Кустодија на Светата Земја ги моли не верниците за молитва и за финансиска поддршка после тешките години предизвикани од пандемијата.

Вести Свет

Прва посета на латинскиот патријарх во Ерусалим кај православниот патријарх Теофил

Латинскиот патријарх во Ерусалим, Пјеребатиста Пицабала (55), во сабота 30 јануари 2021 година првпат ја посети грчката православна патријаршија во Ерусалим од неговото устоличување во декември 2020 година.

Вести Свет

По 54 години ќе се служи света Литургија на местото на Исусовото крштение

Фрањевците од Кустодијата на Светата Земја на празникот Крштение Господово, во недела на 10 јануари, ќе можат да слават света Литургија во Каср ал-Јахуд, местото каде што, според преданието Иван