Tag "САД"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо му честиташе на новиот американски претседател Џо Бајден

Честитки до Џо Бајден пристигнуваат од целиот свет откако положи заклетва како 46. претседател на Соединетите Американски Држави, а меѓу првите честитки беа од премиерите на Велика Британија, Израел и

Ватикан Вести

Папа за немирите во САД: Со насилство ништо не добиваме, а секогаш губиме

Во своето обраќање по молитвата Ангел Господов во недела 10 јануари 2021 година библиотеката на Апостолската палата, папата Фрањо повика на смирување на тензиите во САД по минатонеделните немири во

Ватикан Вести

Американски кошаркари го информираа Папата за нивната борба против расизмот

Папата Фрањо на 23 ноември во Ватикан прими делегација американски кошаркари, претставници на Националната асоцијација на кошаркари (НБПА).

Ватикан Вести

Папата Фрањо разговараше телефонски со Џо Бајден

Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол Матео Бруни го потврди телефонскиот разговор одржан на 12 ноември меѓу папата Фрањо и Џо Бајден. Разговорот следуваше по упатените честитки на

Ватикан Вести

Кардинал Паролин го прими државниот секретар на САД Мајк Помпео

На 1 октомври 2020 година државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин и архиепископ Галагер во Ватикан го примија американскиот државен секретар Мајкл Помпео.

Вести Свет

Американските бискупи се противат на спроведувањето на смртните казни во САД

Американските бискупи заедно со повеќе од илјади верски лидери во САД побараа запирање на спроведувањето на четирите смртни казни предвидени за јули и август 2020 година.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин ги прими амбасадорите на Израел и САД

Загриженоста на Светиот Престол кардиналот Пиетро Паролин ја изрази на амбасадорите на САД и Израел.

Ватикан Вести

Папата телефонираше со првиот американски епископ кој се придружи на мирниот протест против расизмот

Папата Фрањо во средата му се јавил на епископот Ел Пасо Марк Сеиц откако овој епископ учествувал во молитвениот протест за Џорџ Флојд, пренесе CNA.

Вести Свет

Бискупите од Соединетите Американски Држави против ограничувањата за издавање виза на мигрантите

Бискупите од Соединетите Американски Држави ја осудија најавата за новите мерки на претседателот Доналд Трамп кои го ограничуваат издавањето на визи за емигрантите кои доаѓаат од земји како што се

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја прими американската амбасадорка Брнз

На 23 јануари 2020 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во бискупската резиденциија во Скопје ја прими во настапна посета амбасадорката на Соединетите Американски Држави,