Tag "САД"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин ги прими амбасадорите на Израел и САД

Загриженоста на Светиот Престол кардиналот Пиетро Паролин ја изрази на амбасадорите на САД и Израел.

Ватикан Вести

Папата телефонираше со првиот американски епископ кој се придружи на мирниот протест против расизмот

Папата Фрањо во средата му се јавил на епископот Ел Пасо Марк Сеиц откако овој епископ учествувал во молитвениот протест за Џорџ Флојд, пренесе CNA.

Вести Свет

Бискупите од Соединетите Американски Држави против ограничувањата за издавање виза на мигрантите

Бискупите од Соединетите Американски Држави ја осудија најавата за новите мерки на претседателот Доналд Трамп кои го ограничуваат издавањето на визи за емигрантите кои доаѓаат од земји како што се

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја прими американската амбасадорка Брнз

На 23 јануари 2020 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во бискупската резиденциија во Скопје ја прими во настапна посета амбасадорката на Соединетите Американски Држави,

Ватикан Вести

Молитва на Папата за жртвите во САД

По молитвата Ангел Господов на 4 август 2019 година папата Фрањо изрази сочуство за невините жртви од крвопролевањето во САД: во Ел Пасо, Охајо и Калифорнија.

Вести Свет

Апел од Црквата во Мексико до американската администрација

Црквата во Мекиско ги повика американските власти на одговорно постапуавње со мигрантите од Средна Америка

Ватикан Вести

Папата ја нарече средбата на претседателите на САД и Северна Кореја пример за културата на средба

После молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар во недела 30 јуни 2019 година, папата Фрањо се осврна на средбата помеѓу претседателите на САД, Доналд Трамп и Северна Кореја, Ким

Вести Свет

Кардинал Сандри во посета на католиците од источен обред во САД

Префектот на Конгрегацијата за Источни Цркви, кардинал Леонардо Сандри во петок 14 јуни ја започна посетата на католичките заедници од источен обред во Соединетите Американски Држави. Првата станица на тоа

Вера Сведоштва

Денот кога Иван Павле II тагуваше со американскиот народ

Светиот Отец уште кратко време се задржува пред телевизорот, а потоа влегува во блиската капела во која уште долго останува во молитва. Побрзал да воспостави контакт со тогашниот американски претседател

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на молитва за самитот помеѓу САД и Северна Кореја

Светиот Отец по завршувањето на молитвата Ангел Господов повика на молитва за самитот помеѓу челниците на Соединетите Американски Држави и Северна Кореја, кој ќе се одржи на 12 јуни во