Tag "работници"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до француските претприемачи: Луѓето се вредноста на работата, а не машините

Во пораката што папата Фрањо ја испрати во понеделник 28 августи 2023 година до лидерите на француските компании, собрани во Париз, а која ја прочита бискупот од Нантер, монсињор Матие

Ватикан Вести

Папата ги поттикна моќниците да работат за поправеден и посолидарен свет

Папата Фрањо преку видео порака се обрати до учесниците на четвртата светска средба на народните движења и упати силен апел до светските моќници да работат за поправеден, посолидарен и побратски

Ватикан Вести

Папата: Нема да се изморам да зборувам за достоинството на работата

Папата Фрањо упати видео порака до Институтот за развој на претприемништвото (IDEA) и Сојузот на работници од народната економија во Аргентина. Пораката е по повод 57 Средба на IDEA со

Ватикан Вести

Папата за Il Sole 24 Ore: Вистинските пари се создаваат со работа

Развивањето на солидарноста и создавање на нов економски поредок кој нема повеќе да произведува отпад, туку ќе ја збогатува економијата и ќе биде внимателен кон сиромашните и ќе ја намалува

Ватикан Вести

Гласот на работниците и понатаму нека одекнува во Црквата

Гласот на работниците и понатаму нека одекнува во Црквата – е желба на папата Фрањо,

Ватикан Вести

Невработеноста претставува опасност за демократијата

Ако западне работата во криза, тогаш ќе дојде и до криза на демократијата – предупреди папата Фрањо за време на средбата со околу 300 претставници од „светот на работата,“ која

Ватикан

Папата до работниците: „Не“ на економијата на отфрлање

Папата на средбата со работниците по повод апостолската посета на Торино: „Не“ на економијата на отфрлање, обожавањето на парите, корупцијата, заговор со мафии и насилство.