Tag "порака"

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Порака на Светиот Отец Фрањо за Великиот пост 2018 година

„Беззаконијата ќе се умножат, кај мнозина љубовта ќе се олади“ (Матеј 24,12)

Вести Свет

Љубовта го победува насилството

На Генералната аудиенција, во средата на 14 февруари 2018 година, папата Фрањо ја поздрави групата на Бога посветените лица „Familia Vida“ од Бразил која ја водеше отец Ренато Киера, свештеник

Ватикан Вести

Папата испрати порака до бразилскиот народ

Во пораката за Кампања за братство, папата Фрањо го поттикнува бразилскиот народ

Ватикан Вести

Папата на Твитер повика на молитва за прогонетите христијани

Црквата на 26 декември го слави празникот на свети Стефан Првомаченик и по тој повод

Ватикан Вести

Пораката на Папата за следниот Светски ден на болните

„Ете ти син!… Ете ти мајка! И од тој час ученикот ја зеде при себе.“ (Ив. 19, 26-27)

Ватикан Вести

Црквата во Латинска Америка да биде блиска со сиромашните

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на конференцијата која овие денови се одржува во Рим, по повод 25 годишнината од постоењето на ватиканската фондација „Populorum Progressio.“

Ватикан Вести

Политичкото делување да биде во служба на човекот

Политичкото делување мора навистина да биде во служба на човечката личност, на општото добро и почитувањето на создаденото – порача папата Фрањо во својата порака на Твитер која ја објави

Ватикан Вести

Порака на Папата до ватиканските академици

На 5 декември 2017 година, папата Фрањо упати порака до членовите на Папските академии кои се собраа на својата 22. свечена јавна седница на тема „In Interiore homine“.

Ватикан Вести

Објавена пораката на Папата за Светски ден на молитва за духовни звања

„Убаво е и голема благодат е целосно и засекогаш да си посветен на Бог и во служба на браќата

Ватикан Вести

Папата објави Tвитер порака за рушењето на Берлинскиот ѕид

По повод годишнината од рушењето на Берлинскиот ѕид, папата Фрањо во пораката