Tag "папа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Брифинг за Синодата: Потребно е формирање на амазонски семинарии

Шестиот брифинг за печат за Синодата посветен на Амазонија ја истакна желбата да се основа амазонска семинарија, а се зборуваше за воведување на „гревови на животната средина“ и за целосна

Ватикан Вести

Папата ги благослови семејства собрани во Даблин

Папата Фрањо испрати видео порака до народот на Ирска во пресрет на неговата Апостолска посета по повод Светската средба на семејств истакнувајќи на англиски јазик „Воодушевен сум од помислата дека

Вести Свет

Никарагва: Во име на Папата Апостолскиот нунциј повикува на мир

Апостолскиот нунциј во Никарагва, надбискупот Станислав Сомертаг во име на папата Фрањо упати силен апел за прекин на насилството во земјата,

Вера Сведоштва

Свети Иван Павле II

Црквата за литургиски празник на свети Иван Павле II го одбра денот од почетокот

Ватикан Вести

Папата се сретна со венецуелските бискупи

Папата Фрањо во четврток на 8 јуни 2017 година ги прими во аудиенција членовите

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на „ангелите чувари“ на Ватикан

На секому од вас сакам да го изразам својот восхит и благодарност за вашата великодушна служба, која не е без потешкотии и ризик. Во одредена смисла вие сте „ангели чувари“

Вера Сведоштва

Свети Силвестер, папа

Свети Силвестер, папа – роден како римјанин, ги прeживеал прогонувањата на христијаните за време

Вера Сведоштва

Свети Климент I, папа Римски

Од свeти Климент ни останало пред сѐ едно значајно послание пратено до Коринтјаните

Ватикан

Папата: Имаме Мајка која нè брани, поучува и придружува

Светот минува низ криза на напуштеност како сираче – но имаме Мајка која нè придружува и брани е пораката на папата Фрањо од светата Литургија

Ватикан

Заврши 15. средба на Кардиналскиот совет

Директорот на прес службата на Светиот Престол, о. Федерико Ломбарди, на 8 јуни одржи брифинг за 15. средба на Кардиналскиот.