Tag "монс. Стојанов"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов присуствуваше на прогласувањето на новата Католичка eпархија во Србија

На 19 мај 2019 година во Руски Крстур (Војводина) е прогласена eпархијата „Свети Никола“.

Вести Македонија

Радово: Отец Георги Ангелов прослави 60 години свештенство

На 12 мај 2019 година во парохиската црква „Свети пророк Илија“ во Радово, Н.В.П. монс. – др Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх во заедништво со епископот

Вести Македонија

На празникот Воскресение Христово епископот Стојанов служеше Литургија во Струмица

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица

Вести Македонија

Бискупот Стојанов: Молам апостолската посета на папата Фрањо да биде дар на милоста и настан на верата

За неполни две недели папата Фрањо доаѓа во официјална посета на Македонија и по тој повод на прес конференција зборуваа бискупот Стојанов, премиерот Заев и државниот секретар во МНР, Виктор

Вести Македонија

Бискупот Стојанов оствари средби со поглаварите на ИВЗ и МПЦ

На само десетина дена пред посетата на Светиот Отец, папата Фрањо во Македонија, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов на 24 април 2019 година го

Вести Македонија

Богопосветените лица од Скопје му го честитаа празникот Воскресение Христово на бискупот Стојанов

Богопосветените лица од Скопје, на 20 април 2019 година го посетија Скопскиот бискуп и епарх Струмичко-скопски монс. д-р Киро Стојанов во бискупската резиденција и во таа прилика му го честита

Вера Вести Македонија Проповеди

(ВИДЕО) Велигденска честитка на бискупот Стојанов: Не бој се, стадо мало – Алилуја!

По повод празникот Воскресение Христово, Скопскиот бискуп и епарх Струмичко – скопски до верниците и сите луѓе со добра волја упати Велигденска честитка, која Католици.мк ја пренесува во целост:

Вести Македонија

Бискупот Киро Стојанов ја посети заедницата на сестрите Мисионерки на љубовта

Бискупот Киро Стојанов на 16 април 2019., ја посети заедницата на сестрите Мисионерки на љубовта во Скопје и во таа пригода се сретна со корисниците на народната кујна за кои

Вести Македонија

Бискупот Стојанов со младите молеше Крстен пат на Водно

На 13 април 2019 година во Скопје, по 5. пат се одржа Крстен пат на планината Водно, кој го организираат младите од скопската парохија.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го благослови отворањето на порталот Ватикан њуз

Од својата резиденција во Скопје бискупот Стојанов на 8 април 2019 година го благослови почетокот на работата на веб страницата Ватикан њуз на македонски јазик и со тоа е 34