Tag "мир"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за мир и благосостојба на сите во Нигер

Папата Фрањо го обедини својот глас со бискупите на Нигер во повикот за мир во земјата и упати молитви за напорите на меѓународната заедница да се најде мирно решение што

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо за мир: Бучавата од оружјето ги задушува обидите од обидите за дијалог

На празникот Вознесение на Пресвета Богородица во небо, вторник 15 август 2023 година Папата повторно зборуваше за Украина и војните кои го растргнуваат светот, барајќи од верниците во поздравите по

Колумни

Европскиот правец и потребата да се следат креативни патишта на мирот

Директорот на ватиканската Дикастеријата за комуникации се осврна на повикот на папата Франциско во Португалија до Европската унија да развие мировна дипломатија со цел да се решат конфликтите, почнувајќи од

Ватикан Вести

Кардинал Зупи му врачи на претседателот Бајден писмо од папата Фрањо

Канцеларијата за печат на Светиот Престол објави детали за тридневната посета на кардиналот Матео Марија Зупи на Вашингтон како специјален пратеник на папата Фрањо, вклучително и средба со американскиот претседател

Ватикан Вести

Светиот Престол во ОН: Направете сѐ за мир во Украина и безбедност на цивилите

Надбискупот Габриеле Качија, постојан набљудувач на Светиот Престол во Обединетите нации во Њујорк, на 18 јули 2023 година говореше на 88. сесија на Генералното собрание на која се разговараше за

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер за храброто дејствување на папата Фрањо за мир

Секретарот за односи со државите и меѓународните организации на Ватикан, на презентацијата на книгата на геополитичкото списание „Лајмс“ со наслов „Украински лекции“, истакна дека толкувањето на зборовите и јавните гестови

Ватикан Вести

Папата: Во светот има многу војни, но да не се измориме да молиме

По молитвата Ангел Господов, во првото пладневно обраќање во јули, Папата се осврна на бројните конфликти кои пролеваат крв на нашата планета. Тој конкретно ја спомена Украина, и посочи дека

Ватикан Вести

Кардиналот Зупи ќе ја посети Москва како мировен пратеник на папата Фрањо

По патувањето во Киев на почетокот на месецот, продолжува мисијата на претседателот на Италијанската бискупска конференција, на која го испрати папата Фрањо за да се намалат тензиите на конфликтот во

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Копер учествува на форум за мир

По покана на Словенската бискупска конференција, Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов на 17 јуни 2023 година учествува во Копер на Форумот за мир и дијалог

Ватикан Вести

Кардинал Паролин не исклучува мировна мисија и во Москва

Државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин го отвори информативниот центар за јубилејната 2025 година на Via Conciliazione, улица која го поврзува Рим со Ватикан, а потоа одговараше на новинарски