Tag "мај"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Маријанскиот месец во ватиканската базилика

Посебни моменти на молитва и процесија со свеќи ќе се одржуваат во мај во чест на Пресвета Богородица, која е особено почитувана во Ватикан под името „Mater Ecclesiae“ (Мајка на

Ватикан Вести

Молитвена накана на Папата за мај: Молитва за ѓаконите

Во видео пораката во која ја претставува молитвената накана за овој месец, папата Фрањо ги поттикна верниците на молитва за ѓаконите, со нивното верното служење на Словото Божјо и на

Ватикан Вести

Папата повика да се моли Света Бројаница во месец мај

После молитвата Царице небесна во недела 26 април 2020 година од Апостолската библиотека, папата Фрањо се осврна на вчерашниот Ден на борбата против маларијата. Потсетувајќи дека се близи месец мај,

Ватикан Вести

Папата повика на заедничка Света Бројаница во мај против коронавирусот

Папата Фрањо ги повика католиците од целиот свет на заедничка молитва на Светата Бројаница во месец мај против пандемијата на короноавирусот, објави  во сабота 25 април Канцеларијата за печат на

Ватикан Вести

Бројаницата: Молитва на срцето за папата Фрањо

Вчера, 31 мај 2018 година заврши Маријанскиот месец и по тој повод како и секоја година во Ватиканските градини вечерта се одржа процесија од црквата Свети Стефан до пештерата на

Ватикан Вести

Молитвена накана на папата Фрањо за месец мај

За христијаните во Африка, во наследувањето на милосрдниот Исус, пророчки да го сведочат помирувањето, правдата и мирот – е молитвената накана на Папата за месец мај. Светиот Отец истакна дека

Вера Духовни Мудрости

Месец мај – Марија Царица на мајчинството

Месец мај постојано нѐ предупредува на новиот живот. Пролет е.

Ватикан

Распоред на Папата во април и мај

Канцеларијата за печат на Светиот Престол го објави распоредот на прослави кои ќе ги предводи папа Фрањо во април и мај оваа година.