Tag "Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во Каиро: Љубовта е силата на верникот

На стадионот на пероферијата од градот Каиро, папата Фрањо на 29 април 2017 година

Вести Македонија

Света Миса по повод сребрениот Јубилеј на Македонски Каритас

На 27 ноември 2016 во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, на првата Адвентска недела, свечената Евхаристија по повод прославата на 25 годишното постоење и делување

Вести Македонија

Неоерејска Литургија во Богданци и Гевгелија

Во парохиската црква „Свв. Петар и Павле“ – Гевгелија, во недела 6 ноември неорејот о. Атанас Сирачев заедно со парохот о. Димитар Ташев служеше света Литургија,

Македонија

Прва света Литургија на неоерејот о. Сирачев во Чанаклија и Нова Маала

На 14 август 2016 година новоракоположениот свештеник о. Атанас Сирачев заедно со парохот о. Спасо Ристов служеше света Литургија во филијалната црква

Ватикан

Со Литургија во Кампот на милосрдие заврши СДМ во Краков

Во недела претпладне, 31 јули 2016 година, Папата ја служеше завршната света Литургија на Светскиот ден на млади. Во Кампот на милосрдие, на периферијата на Краков,

Ватикан

Распоред на Папата во април и мај

Канцеларијата за печат на Светиот Престол го објави распоредот на прослави кои ќе ги предводи папа Фрањо во април и мај оваа година.

Македонија

Велигденско бдение во Скопската катедрала

Во преполната катедрала „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во сабота 26 март 2016 година Велигденското бдение го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија,

Ватикан

Папата Фрањо ја предводеше Литургијата на Велики Петок

Папата Фрањо ја предводеше Литургијата на Велики Петок во базиликата Свети Петар. Проповедникот о. Раниеро Канталамеса зборуваше за Божјото милосрдие како одговор на човечките гревови и единствена работа која може

духовнитекстови Размислување

Велики Четврток – споменден на Исусовата Последна вечера

Велики Четврток е споменден на Исусовата последна вечера. На Литургијата на таинствен начин се слави и обновува востановувањето на Евхаристијата и свештеничкото ракополагање

Ватикан

Да заборавиме на себе си и да гледаме во Распнатиот

Папата Фрањо на плоштадот Свети Петар служеше света Литургија за празникот Цветници. Во проповедта истакна дека треба да го следиме патот на Исус