Tag "ЕУ"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција ја прими претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Разговорот помеѓу претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и папата Фрањо, кој ја прими на 22 мај 2021 година во Апостолската палата во Ватикан, траеше околу половина час.

Ватикан Вести

Именуван нов апостолски нунциј при Европската Унија

Папата Фрањо во саботата на 8 мај го именува монс. Алдо Џордано за нов апостолски нунциј на Светиот Престол при Европската Унија. Пред ова именување, монс. Џордано беше нуциј во

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими амбасадорот на ЕУ во Македонија

На 5 февруари 2021 година во бискупската резиденција во Скопје бискупот Стојанов го прими во куртоазна посета амбасадор на ЕУ во Македонија, неговата екселенција Дејвид Гир.

Вести Свет

Бискупите од Европската Унија: Човечкото достоинство да биде во центар

Во соопштението издадено на 16 декември во Брисел, Советот на бискупските конференциите на Европската унија (COMECE) побара неколку нивоа на механизми за солидарност и интегрирана заштита на надворешните граници.

Ватикан Вести

Папата ја прими амбасадорката на Европската унија

Во понеделник 28 септември 2020 година папата Фрањо во аудиенција ја прими амбасадорката на Европската унија при Светиот Престол, Александра Валкенбург – Релофс – соопшти канцеларијата за печат при Светиот

Вести Свет

Европските епископи се помолија за жртвите од Првата светска војна

Епископите на Советот на епископските конференции од земјите на Европската унија одржа пленарна сесија во Фландрија. На почетокот на сесијата го посетија белгискиот град Ипер и се помилија за жртвите