Tag "Вашингтон"

Врати се на почетна
Вести Свет

Трамп ќе учествува на Маршот за живот во Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп на 24 јануари ќе учествува на Маршот за живот во Вашингтон. Ова е прв пат во 47 годишната историја на движењето против абортусот да учествува на

Вести Свет

Во Вашингтон се одржа Марш за живот

На Маршот за живот зборува претседателот на Американската епископска конференција, надбискупот Јосеф Њуман, потпретседателот на САД Мајк Пенс, сенаторот Стив Дајнес, конгресмените Ден Липински и Хрис Смит и други лица

Ватикан Вести

Папата со поддршка на Маршот за живот во Вашингтон

Папата Фрањо ја изрази својата поддршка на „Маршот за живот“, кој на 27 јануари 2017 година

Ватикан

Папата со порака до младите кои учествуваат на „Заедно 2016“

Светиот Отец испрати видео порака до младите кои учествуваат на собирот „Заедно 2016“ кој се одржува во Вашингтон, во САД. Иницијативата од екуменски карактер е во организација

Ватикан

Папата: Молитвата нè обединува

На средбата со бездомниците во Вашингтон, при каритативниот центар на парохијата Свети Патрик, папата Фрањо рече дека верата ни помага да се соочиме со неправедните и болните ситуации.

Ватикан

Папата во Белата куќа: Јас сум дете на мигрантско семејство

„Добредојдовте во Белата куќа, Свети Оче! Вашите пораки на љубов, надеж и мир нѐ исполнија сите нас“. Со овие зборови американскиот претседател Барак Обама го поздрави преку својот Твитер профил,

Ватикан

Папата пристигна во САД

Папата Фрањо во вторник 22 септември поладне според локално време со авиокомпанијата Ал Италија слета на воздухопловната база Ендрју во Вашингтон.

Ватикан

Папата ќе биде примен во Белата куќа

Американскиот претседател Барак Обама ќе го прими папата Фрањо во Белата куќа на 23 септември.